Komu sa momentálne oplatí vziať si hypotéku, aký príjem v súčasnosti bude stačiť na jej získanie a kto ju, naopak, nedostane?
Hypotéka sa oplatí každému, kto z dlhodobého hľadiska vie, že sa v rámci práce alebo rodiny nebude presúvať a inou možnosťou ako vlastné bývanie by bol dlhodobý prenájom. Aj keď sa nožnice medzi vlastným bývaním a prenájmom mierne roztvorili, platíme väčšinou viac ako pri nájme, a to vnímam ako výhodnejšiu cestu. Dôvod je jednoduchý, úver sa pomaly spláca a istina klesá + je pomerne reálna šanca, že by do roka mohli začať úrokové sadzby klesať, a tak čoskoro si klient bude môcť úrok prehodnotiť alebo prefinancovať za výhodnejších podmienok. Takisto treba mať na pamäti, že vďaka sadzbám nám mierne klesajú ceny nehnuteľností, čiže na rovnaký byt potrebujem nižšiu výšku úveru ako pred vyše rokom, a jeho hodnota by mohla dlhodobo rásť, čiže čiastočne mi táto „investícia“ narastá na hodnote.
Ako je na tom v súčasnosti realitný trh v porovnaní s minulými rokmi?
Nepociťujem výrazné sprísňovanie trhu v porovnaní s uplynulými rokmi, čiže úver dostane každý, kto vie reálne doložiť výšku príjmu a „nehrajú“ voči nemu historicky negatívne informácie, ako sú záznamy v úverovom registri, exekúcie, pri podnikateľoch dlhy voči inštitúciám a podobne. Treba si dať pozor na fenomén nastavených príjmov, aby mi „prešla“ hypotéka. Na krátke obdobie zamestnania si banky dávajú veľký pozor a pozerajú sa aj na zamestnávateľa. Podnikateľov si banky dlhodobo kontrolujú precíznejšie. Poslednou skladačkou je samotná nehnuteľnosť, ktorú si preveria, či je vhodná z hľadiska založenia (všeobecne pri rodinných domoch, bytoch a stavebných pozemkoch nebýva problém).
Čo je dnes potrebné na získanie výhodnej hypotéky, a na koľko rokov odporúčate zafixovať si úrok?
Zostáva vám 68% na dočítanie.