30.03.2019, 07:00 Aktualizované dňa 31.03.2019 o 01:15

Prezidentské voľby 2019: Čaputová sa stane prvou slovenskou prezidentkou, účasť bola rekordne nízka

  • V druhom kole prezidentských volieb 2019 sa rozhodovalo medzi dvoma kandidátmi - Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom.
  • Víťazkou volieb a historicky prvou slovenskou prezidentkou sa stala Čaputová. 
  • Svoje hlasy jej dalo viac ako milión voličov.
  • Druhé kolo volieb poznačila rekordne nízka účasť.
  • Priebežné výsledky sme priniesli v mimoriadnom prezidentskom štúdiu HNtelevízie.
Prezidentské voľby 2019: Čaputová sa stane prvou slovenskou prezidentkou, účasť bola rekordne nízka
Zdroj: HN/Peter Mayer

Pred dvoma týždňami, 16. marca 2019, si voliči vybrali z 13 kandidátov dvoch finalistov do druhého kola. Kandidátka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová a nezávislý kandidát Maroš Šefčovič zabojovali o priazeň takmer 4,5 milióna oprávnených voličov.

Úspech nakoniec slávila Čaputová, ktorá má po sčítaní 100 percent zápisníc 58,40 percentnú podporu. Svoj hlas jej odovzdalo viac ako milión voličov. Šefčovič mal na svojom konte 41,59 percenta hlasov. 

​Účasť dosahovala úroveň 41,79 percenta, čo je v prezidentských voľbách historicky najnižšia účasť. Definitívne výsledky ohlási Štátna volebná komisia na tlačovej konferencii v nedeľu o 12:00. 

Čaputovej k úspechu gratulovali politici viacerých strán vrátane prezidenta Andreja Kisku, ktorý jej prišiel pogratulovať priamo na štáb.  Vo svojom víťaznom prejave sa poďakovala voličom aj v jazykoch národnostných menšín. "Ďakujem vám všetkým že ste boli so mnou, sľubujem vám, že ja budem s vami. Budem aj s vami, ktorých dôveru som si zatiaľ nezískala," povedala v prvej reakcii Čaputová. 

Novozvolená prezidentka následne v rozhovore pre HN naznačila, čo plánuje, kým sa chopí úradu. "Chcela by som sa v najbližších mesiacoch zaoberať aj zložením tímu a poradcov. Zaoberať sa pracovnými povinnosťami a oddýchnuť si," priznala.

Maroš Šefčovič krátko pred tým priznal porážku a víťazke poprial jej len to najlepšie. "Povedal som jej, že od dnešného večera berie na seba veľkú zodpovednosť. Čakajú ju časy, kedy Slovensko potrebuje byť zjednotené. Želám pani prezidentke a Slovensku len to najlepšie," povedal Šefčovič. Čaputovej zároveň poslal kyticu. 

Pozrite si volebné štúdio HNtelevízie:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.