Päť snímok zverejnilo Európske stredisko vesmírnych operácií v nemeckom Darmstadte. „Sú ohromujúce a pripomínajú nám, prečo je dôležité prenikať do vesmíru, aby sme sa dozvedali viac o záhadách kozmu,“ uviedol šéf ESA Josef Aschbacher.
Lepšie pochopenie záhadných javov
„Ešte nikdy predtým nedokázal teleskop urobiť také dokonale ostré astronomické snímky tak rozsiahle časti oblohy a nahliadnuť tak ďaleko do vesmíru,“ oznámila ESA, ktorá chce takto zhromaždiť údaje o miliardách galaxií, okrem iného pre výskum temnej hmoty a temnej energie.
Tieto dva javy sú pre kozmológiu záhadou, odhaduje sa však, že majú zásadný vplyv na celý vesmír – bez nich vedci totiž nedokážu vysvetliť, ako vesmír funguje.
Prvé poznatky vedúce k lepšiemu pochopeniu temnej hmoty a energie podľa expertov prinesie Euclid zhruba po roku a pol od štartu. Nedá sa však s istotou povedať, čo presne sa dozvieme.
Jedna z prvých snímok zachytáva kopu galaxií v súhvezdí Perseus. Podľa ESA ide o „revolúciu pre astronómiu“. Ukazuje 1 000 galaxií kopy a viac ako 100 000 vzdialenejších galaxií v pozadí. Mnohé z týchto bledých galaxií doteraz nebolo možné vidieť.
Doposiaľ neviditeľné elementy
„Sú ešte krajšie a ostrejšie, než sme mohli dúfať, a ukazujú nám mnoho doposiaľ neviditeľných elementov v dobre známych oblastiach blízkeho vesmíru,“ povedal vedec René Laureijs z projektu Euclid.
Sonda Euclid odštartovala do kozmu prvého júla z mysu Canaveral na Floride na nosnej rakete Falcon 9 spoločnosti SpaceX. Zariadenie je vysoké zhruba 4,7 metra a 3,5 metra široké a váži necelé dve tony. Jeho hlavnú časť tvorí teleskop s priemerom 1,2 metra, ktorý z jednej strany pred Slnkom chráni štít.
Pod teleskopom sa okrem servisného modulu nachádza aj pozorovacie zariadenie VIS a NISP, vďaka ktorým môže Euclid poskytovať vysoko kvalitné zobrazenie vo viditeľnom spektre a vykonávať pozorovania v blízkej infračervenej oblasti.
Poslaním sondy, pomenovanej po gréckom matematikovi Euklidovi, je zostavenie trojrozmernej mapy vesmíru, ktorá má zahŕňať dve miliardy galaxií a jednu tretinu nebeskej klenby. Misia Euclid v hodnote 1,4 miliardy eur je naplánovaná na šesť rokov.