Väčšina ľudí potrebuje k tomu, aby sa dobre vyspali, zababušiť sa poriadne pod perinu. Niektorým jedincom sa dokonca najlepšie zaspáva a spí s hlavou skrytou pod dekou či pod vankúšom. Takéto zakuklenie môže byť samozrejme veľmi príjemné, nielenže sa dokonale zahrejete, ale pomôže vám to tiež zmierniť účinky svetla a hluku vo vašom okolí. Bohužiaľ tak zároveň významne znižujete prívod kyslíka, ktorý je nevyhnutne dôležitý pre správne fungovanie mozgu. A čím menej čerstvého vzduchu do pľúc dostanete, tým viac zhoršíte mozgové funkcie. Spanie s hlavou pod perinou tiež vedie k zvýšenému príjmu oxidu uhličitého, čo znamená, že hrozí riziko poškodenia mozgových buniek.Pixabay
StoryEditor

Rady špecialistu, ako sa lepšie vyspať. Na toto si dajte pozor

10.11.2021, 23:00
Nespavosť je problém, ktorý trápi veľkú časť populácie a môže mnoho prezradiť o zdravotnom stave. Na spánku závisí váš pracovný výkon aj psychická rovnováha. Pokiaľ sa zle vyspíte, sprevádza vás to celý deň. Kvalitu spánku však môžete ovplyvniť aj sami, napríklad zmenou jedálnička.

Poruchami spánku trpí až dvadsať percent populácie. S problémami tohto druhu sa počas života krátkodobo stretne takmer každý z nás.

Hoci je spánok úplne bežnou každodennou záležitosťou, je predmetom skúmania mnohých vedcov a lekárov po celom svete.

Stále je obostretý množstvom záhad. Je podmienený mnohými faktormi, o ktorých možno ani netušíte. Čím sme starší, tým je pre nás kvalitný spánok vzácnejší.

„Je dokázané, že evolučne sa nevyhnutnosť spánku objavila ešte pred potrebou mozgu. Spánok je vlastnosťou nervových buniek a je dôležitý. Preto sa bez neho žiadne zviera nezaobíde. Ani to, ktoré nemá mozog,“ hovorí neurogenetik Tomáš Eichler.

„Mnoho vedcov...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
28. máj 2022 04:15