Strach. Už to samotné slovo nás zväzuje. Prebúdza v nás úzkosť. Bojíme sa čoraz viac. A keď sa jedného strachu zbavíme, objavia sa ďalšie. Existuje vôbec nejaký spôsob, ako sa ho zbaviť?
Dva roky nás ničil covid. A keď akoby stlačením gombíka zmizol a médiá nás prestali nonstop informovať o počte nakazených a zosnulých, vypukla pár stoviek kilometrov od nás vojna. Bombardovanie v priamom prenose je pritom mnohokrát horšie ako pandémia.
Začínajú sa báť aj tí, ktorých covid zanechával chladnými. Bojíme sa snáď úplne všetci. Bojím sa aj ja. Včera na facebookovej stránke dediny, v ktorej žijem, pribudla otázka, kde je najbližší protiatómový kryt.
Prenasleduje vás úzkosť? Bojíte sa vojnového konfliktu, inflácie, ekonomickej krízy, choroby, straty postavenia, pohodlia, zázemia, svojho spoločenského statusu? Ako hovorí čínska kliatba: Nech ti je dané žiť v zaujímavých časoch. A my v zaujímavých časoch určite žijeme.
Neprepadajte beznádeji
Nedávno som sa dala do reči so susedom. Samozrejme prišla reč aj na súčasnú rusko – ukrajinskú vojnu. Prebrali sme ju zo všetkých uhlov. Chcela som sa rozlúčiť so slovami, že bude lepšie. On ale na to, že lepšie už bolo.
Rovnako mi odpovedala aj kamarátka v maile. Veľa ľudí je presvedčených o tom, že dobré časy skončili. Z ich uhla pohľadu to znamená jediné, a to že bude len horšie.
Už to samo o sebe môže byť začiatkom všeobecnej dezilúzie a rezignácie, ktoré psychológovia neradi vidia. „Aj v prípade takej desivej udalosti, akou je vojna takmer za humnami, je dôležité nenechať sa uvrhnúť do bezmocnosti. A nájsť spôsob, ako dianie v rámci možností ovplyvniť. Odporúčam preto úplne iný pohľad: Svet už určite nebude ako predtým. Bude iný, ale nemusí to byť iba zlé. A navyše budeme skúsenejší, zrelší a múdr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.