Asi najrozšírenejším mýtom je všeobecne vžitá predstava alkoholika ako človeka, ktorý môže vstať, až keď si prihne z fľaše vodky schovanej pod posteľou. Má žilnatý nos, z jeho dychu je denne cítiť alkohol, rodina sa mu rozpadla a prepustenie z práce sa neodvratne blíži. "Takto skutočne môže vyzerať terminálne štádium závislosti. Tomuto štádiu však predchádza celý rad rôznych foriem zaobchádzania s alkoholom, ktoré už dávno prekročili hranicu rekreačného a spoločenského pitia," hovorí terapeutka. A dodáva, že slávny americký lekár a otec adiktológie Elvin Morton Jellinek rozlíšil už pred sedemdesiatimi rokmi niekoľko typov alkoholikov. Zjednodušene možno povedať, že rozdelil závislých na dve základné skupiny. Prvú z nich tvoria ľudia, ktorí majú v určitých situáciách úplne porušenú schopnosť sebakontroly, čo sa týka množstva alkoholu, (tzv. "nemajú záklopku"). V medziobdobí však žiadne problémy mať nemusia, sú schopní piť kontrolovane alebo i abstinovať. Okrem nich však existujú aj závislí, ktorí sú schopní kontrolovať pitie čo do množstva a neopíjajú sa "namol". Alkohol sa však už natoľko stal neoddeliteľnou súčasťou ich života, že im abstinencia - hoci aj len niekoľkodňová - činí značné problémy. A k tejto skupine patria aj tí, ktorých denná dávka nie je spočiatku nijako extrémne vysoká. Aj keď v dnešnej dobe skôr rozlišuje typy alkoholizmu podľa okolností, pri ktorých je pitie alkoholu čo do nebezpečenstva vzniku závislosti výrazne rizikové, Jellinekova kategorizácia nestratila dodnes svoju aktuálnu platnosť. Významne totiž prispela k vyvráteniu jedného všeobecne prijímaného mýtu, keď upozornila, že alkoholik nemusí byť nutne človek na okraji spoločnosti, u ktorého to je hneď na prvý pohľad poznať.Pixabay
StoryEditor

Pasca alkoholu. Môže prospieť, ale kde je správna miera? Vysvetľujú lekári

04.08.2021, 00:00
Alkohol škodí, počujeme stále. Niektorí lekári však tvrdia, že úplne zdravá nie je ani abstinencia. Rozumné pitie vraj predlžuje život. Čo je na tom pravdy, skúmal magazín Víkend.

Americký spisovateľ Jack London v knihe Démon alkohol (1913) vysvetľuje, že pitie nám toho môže veľa vziať, ale aj niečo dať. Čoby skúsený alkoholik vedel, o čom píše.

Prepil sa k depresiám, závislosti, chorobám a nakoniec zrejme aj k samovražde (jeho smrť je dodnes nevysvetlená). Predtým mu alkohol priniesol veľa dobrodružstiev, píše iDNES.cz.

"Bola to cesta chlapov, ktorí brali život taký, aký proste bol," napísal. "Ak som chcel tiež žiť takým životom, musel som piť ako oni... Pokladal som sa za statného chlapa medzi statnými chlapmi A pil som s tými chlapmi, pretože pili a ja som chcel s nimi dobre vychádzať."

Alkohol teda môže byť aj jednoduchou vstupenkou do sveta dospelých, ktorý sme si naivne vysnívali. Medzi pijanské plusy je každopádne treba započítať aj dary, ktoré nám alkohol dával v mladom veku.

Áno, dary, pretože na to nepokojné a divoké životné obdobie sa nostalgicky spomína. Všetky tie párty s kamarátmi na gympli a na vysokej škole, bizarné a neskutočné zážitky, nečakané zoznámenia...

Niekedy to prináša aj trapasy. Ale môže to dopadnúť aj horšie. Niekoľko mojich rovesníkov sa počas tých divokých rokov v opitosti cestou zo zábav zabilo v autách či na motorkách. Ďalší do chlastu spadli ako do studne a za pár rokov sa upili na smrť.

Čo hovoria lekári

Pokiaľ to však "ukočírujete", môže vám alkohol život predĺžiť, a to už na čisto fyziologickej rovine. "V malom množstve pôsobí pozitívne na steny ciev a je prevenciou proti ukladaniu cholesterolu," vysvetľuje pražský internista Tomáš...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-03-26 08:08:07 - Feat.: - Title: Na trávenie, vlasy, nechty či stres: Bobkový list je nenápadná, ale liečivá korenina 02 - Modified: 2023-03-24 16:00:00 - Feat.: - Title: Ako nebyť na dôchodku troska? Pozrite si tipy, ako sa dôchodku dožiť v "použiteľnom stave" 03 - Modified: 2023-03-26 12:00:00 - Feat.: - Title: Beethoven sa pravdepodobne k smrti neupil. Vedci z jeho vlasov zistili, že za zlyhaním pečene nebol len alkohol 04 - Modified: 2023-03-23 23:00:00 - Feat.: - Title: Austrália kriesi „rasistickú“ prohibíciu. Domorodci pod vplyvom alkoholu rozpútali vlnu zločinu 05 - Modified: 2023-03-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Viete, kto má rovnaké problémy ako vy? Aj Rihanna!
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
28. marec 2023 11:49