Aj toto celkom bežné ochorenie môže mať nepriaznivý priebeh a pacient môže skončiť v nemocnici na kvapkačkách. Jedným z moderných spôsobov, ako letnej hnačke predchádzať, je užívanie probiotík, ktoré navyše pomôžu, aj keď na hnačku aj tak ochorieme. Základom prevencie je ale starostlivé dodržiavanie radu opatrení.
Najdôležitejšia je hygiena
Dobre známe letné hnačky spôsobujú rôzne vírusy, baktérie, toxíny, ale aj úplne zbytočné chyby pri príprave jedla a stravovania. V našich zemepisných šírkach sa najčastejšie stretávame s pôvodcami črevných infekcií, ako sú enterotoxické E. coli, salmonely a baktérie z rodu Campylobacter.
Tie pochádzajú práve z potravín živočíšneho pôvodu – najmä z mäsa a vajec. Preto je najlepšie si v lete dopriať len zdravotne nezávadné potraviny a uprednostňovať tie, ktoré sú starostlivo tepelne spracované.
Letné hnačky neohrozujú iba tých, ktorí na dovolenke doma či v zahraničí podľahnú vábne voňajúcemu a vyzerajúcemu jedlu z neznámych zdrojov. Často postihujú aj tých, ktorí varia doma alebo napríklad grilujú na záhrade.
Práve pre nich sú nasledujúce rady: Tepeln...
Zostáva vám 85% na dočítanie.