Smutným faktom je, že stresu sa v dnešnej dobe nevyhne najskôr nikto z nás. Nejde však o to snažiť sa ho úplne eliminovať. Telo nemá problém vysporiadať sa s akútnym alebo krátkodobým stresom, naopak má v tomto ohľade k dispozícii veľmi účinné mechanizmy, čo sú práve hormóny nadobličiek, najmä kortizol, adrenalín a noradrenalín.
Problém nastáva vo chvíli, keď stres pretrváva dlhú dobu, keď nás v podstate už ani neopúšťa a my ho začíname vnímať ako niečo úplne bežné a normálne.
V začarovanom kruhu
V dnešnej hektickej dobe veľa ľudí zažíva stres ihneď po prebudení, keď si uvedomí, koľko úloh a povinností majú pred sebou. Celý deň potom trávia v stave napätia a večer nemôžu zaspať kvôli dotieravým myšlienkam, ktoré sa im naháňajú hlavou.
Nájdu sa aj takí, ktorí sa stresujú dokonca aj v spánku, keď im do snov vstupujú nesplnené uzávierky, nezhody so šéfom, kopiace sa resty.
Inými slovami, títo ľudia permanentne žijú v „stave ohrozenia“ a pumpujú si do krvi stresové hormóny. Lenže ani ľudské telo, hoci je dokonalé, nefunguje v tomto smere ako bezodný rezervoár, a preto sa naše nadobličky časom opotrebujú, čo vedie k stavu označovanému ako adrenálna únava.
Ráno ako po výprasku
Možno si pomyslíte, že toto rozhodne nebude váš prípad, veď vás predsa vôbec nič nebolí. Bo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.