FOTO: Reuters
StoryEditor

Vedci prvýkrát našli mikroplasty v mäse, mlieku a krvi hospodárskych zvierat

08.07.2022, 20:28
Autor:
TASRTASR

Mikroplasty našli v každej vzorke testovaného krmiva z peliet pre zvieratá, čo poukazuje na potenciálny dôležitý zdroj kontaminácie. Potravinové výrobky boli balené v plastoch, čo je ďalší možný zdroj

Holandskí vedci po prvý raz odhalili prítomnosť drobných plastových častíc v hovädzom a bravčovom mäse, ako aj v krvi kráv a ošípaných. Zatiaľ nie je známe, či to má vplyv na zdravie ľudí alebo hospodárskych zvierat. TASR správu prevzala v piatok z denníka The Guardian.

Vedci zo Slobodnej univerzity (Vrije Universiteit) v Amsterdame našli plastové častice v troch štvrtinách testovaných mäsových a mliečnych výrobkov a v každej vzorke krvi kráv a ošípaných. Skúmali vzorky mlieka z kartónov zo supermarketov, z cisterien na farmách a z ručného dojenia.

Mikroplasty našli v každej vzorke testovaného krmiva z peliet pre zvieratá, čo poukazuje na potenciálny dôležitý zdroj kontaminácie. Potravinové výrobky boli balené v plastoch, čo je ďalší možný zdroj.

Holandskí vedci pilotnú štúdiu robili s cieľom posúdiť, či sú mikroplasty v tele hospodárskych zvierat, mäse a mliečnych výrobkoch. "Malo by to pôsobiť ako impulz na ďalšie skúmanie a odhalenie akýchkoľvek rizík, ktoré s tým môžu byť spojené," povedala výskumníčka Heather Leslieová.

Maria Westerbosová z nadácie Plastic Soup Foundation, ktorá zadala výskum, povedala: "Vzhľadom na plastové častice v krmive pre hospodárske zvieratá nie je prekvapujúce, že jasná väčšina testovaných mäsových a mliečnych výrobkov obsahovala mikroplasty. Naliehavo potrebujeme zbaviť svet plastov v krmivách, aby sme ochránili zdravie hospodárskych zvierat a ľudí."

V marci výskumníci zo zmienenej amsterdamskej univerzity prvýkrát objavili mikroplasty v ľudskej krvi a rovnaké metódy použili aj pri testovaní živočíšnych produktov. Výsledky štúdie podľa vedcov potvrdili, že plastové častice sú schopné preniknúť do krvného obehu.

01 - Modified: 2023-09-29 13:01:43 - Feat.: - Title: Od bežných vecí až po celé autá a domy. Z recyklovaného plastu dokážu spraviť čokoľvek, najnovšie aj zmrzlinu 02 - Modified: 2023-09-28 20:21:46 - Feat.: - Title: Po streľbe v Rotterdame sú najmenej traja mŕtvi. Motív útočníka polícia vyšetruje 03 - Modified: 2023-09-28 06:05:00 - Feat.: - Title: Operácia Market Garden mala skrátiť vojnu, po jej neúspechu Hitler uveril, že Spojencov môže poraziť 04 - Modified: 2023-09-21 22:00:00 - Feat.: - Title: Chovatelia sa nadýchli len nakrátko. Tento rok skrachovali ďalší desiati 05 - Modified: 2023-09-19 12:43:31 - Feat.: - Title: Česko dodá Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc, zaplatí ju Dánsko a Holandsko
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
03. október 2023 23:23