Prvé ťažkosti sa u Milana objavili v lete pred dvoma rokmi. Dožlta zafarbené očné bielka, opuchy nôh a modriny. Keďže však vládla doba covidová, vyšetrenie u odborníka sa neustále odkladalo. Napokon skončil vlani na jar vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe, kde ho hospitalizovali s prejavmi ťažkého zlyhávania pečeňových funkcií.
„Zistili sme, že s najväčšou pravdepodobnosťou trpí vrodenou chorobou, ktorá spôsobuje hromadenie železa a vedie k cirhóze,“ uviedol v tom čase pre iDNES.cz Radan Brůha, prednosta 4. internej kliniky VFN a 1. LF UK.
V pečeni mu okrem toho našli ložisko podozrivé z nádoru, teda rakoviny. Jedinou možnosťou tak bola transplantácia. Pritom keby sa na problémy prišlo skôr, udalosti zďaleka nemuseli zájsť tak ďaleko.
Aj tento prípad veľmi dobre ilustruje dve veci. Tou prvou je neraz život zachraňujúca dôležitosť preventívnych prehliadok. Druhou skutočnosť, že za uplynulé dva roky sa riziko nakazenia skloňovalo oveľa viac ako riziká toho, čo všetko sa pre prioritizáciu covidových pacientov odsunulo na druhú až tretiu koľaj.
A tak aj mnohí slovenskí špecialisti potvrdzujú, že sa im v ordináciách hromadia pacienti, ktorých stav je podstatne horší, ako mohol byť pri včasnej diagnostike. Okrem vyšších nákladov na následnú liečbu to má omnoho smutnejšie dôsledky: neraz trvalé poškodenia zdravia a nárast počtu takzvaných odvrátiteľných úmrtí.
Pritom aj pred koronakrízou sme na tom z hľadiska jedného z najväčších orgánov v našom tele neboli na príliš dobrej ceste. „Za posledných 25 rokov stúpol výskyt ochorení pečene o štyristo percent. Na Slovensku sa ochorenia pečene posunuli na tretie miesto v príčinách úmrtia. To znamená, že je u nás nimi ohrozený každý tretí človek,“ uviedol v tom čase v rozhovore pre HN magazín Marian Oltman, hepatológ z Gastroentero-hepatologického centra Thalion.
Neplačme však nad rozliatym mliekom ani stukovatenou pečeňou a poďme si na ňu trochu posvietiť. Pretože je neraz neprávom opomínaná. A spájajú sa s ňou stále viaceré mýty a polopravdy.
Filter aj správca
Ak si uvedomíme, že je najväčšou a najťažšou žľazou ľudského tela, ktorá sa zapája do všetkých metabolických a iných významných procesov, naznačuje to i jej dôležitosť.
Zostáva vám 78% na dočítanie.