Keď sa povie hmyz, mnoho ľudí sa podvedome strasie, hoci ako deti sme sa bežne hrávali s dážďovkami či chrobákmi. Vo vás táto náklonnosť zostala do dospelosti?
Očividne áno (úsmev). Verte či neverte, ale ja som už na základnej škole presne vedel, že budem biológom, i keď som možno celkom nevedel, že skončím pri entomológii. Ale chodil som na biologické olympiády na základnej a neskôr na strednej škole, mnohé som vyhral a tak som sa na prírodovedeckú fakultu dostal bez prijímacích skúšok. Jednoducho som odmalička vedel, že toto bude moja parketa, ktorej sa chcem venovať.
To je obdivuhodné, takou jasnou predstavou o budúcnosti sa môže pochváliť málokto. Kde sa podľa vás v nás berú tie obavy z hmyzu?
Ťažká otázka a asi je určená skôr pre kolegov z oblasti psychológie. Myslím, že je to veľmi individuálne a ak ľudia majú napríklad arachnofóbiu, teda chorobný strach z pavúkov, môže za tým byť nejaká stresujúca skúsenosť. Ale ako hovorím, každý to máme inak.
Pýtam sa i preto, lebo mnohí omdlievajú už len pri pohľade trebárs na lúčneho koníka a už vôbec si nevedia predstaviť, že by ho mali zjesť. Ako chcete presviedčať ľudí, že hmyz môže byť vhodná potravina?
Myslím si, že je dôležité s ľuďmi komunikovať a vysvetľovať im. Určite nechceme nikoho tlačiť do toho, aby jedol hmyz alebo výrobky z neho, ak mu je to vyslovene nepríjemné. Jedlý hmyz vždy bol a je súčasťou ľudskej výživy a v mnohých častiach sveta je jeho konzumácia bežnou záležitosťou. Hmyz predstavuje významný zdroj bielkovín a tukov, na ktorom sú existenčne závislé pôvodné komunity ľudí v Afrike v rôznych častiach Ázie a Austrálie. V západnom kultúrnom prostredí mal ešte donedávna hmyz ako potrava zlú reputáciu, ale v poslednom období sa tento negatívny prístup pomaly mení. Významnú úlohu pri zmene zohrávajú početné vedecké kolektívy z celého sveta, ktoré sa venujú výskumu možnosti využitia hmyzu ako zdroja výživy človeka. Výsledky ich práce napomáhajú búrať zažité stereotypy, ktoré v skutočnosti nemajú žiadne opodstatnenie. Niekoho presvedčí ekologický dopad.
O tom mi povedzte viac.
Na našej planéte nebude v blízkej budúcnosti dostatok pôdy využiteľnej na chov hovädzieho dobytka, prasiat či hydiny na to, aby sa zabezpečil dostatok bielkovín pre výživu ľudstva.
Zostáva vám 84% na dočítanie.