Ruku na srdce, alebo možno skôr ruku na hruď, ak by sa vás niekto spýtal, aby ste mu ukázali, kde presne sa nachádzajú priedušky, koľkí by sme boli úspešní? I autorka tohto článku s lokalizáciou trochu váhala a hmatala skôr intuitívne: do miest, kde ju ešte pred niekoľkými týždňami bolelo. A nebola ďaleko od pravdy.
Napriek tomu, že ide o veľmi dôležitý orgán, je často opomínaný v neprospech väčších pľúc. Zaiste, bez pľúc by sme si veľa nádychov neužili. No priedušky tvoria nemenej podstatnú súčasť dolných dýchacích ciest. V nasledujúcich riadkoch sa na ne preto pozrieme bližšie.
Nielen kvôli tomu, že „schytávajú“ a v podstate i zachytávajú veľkú časť infekcií, ktoré na nás útočia, keď prechladneme. Ako už naznačuje množné číslo, ide o párový orgán, ktorý je priamym pokračovaním priedušnice. Teda trubice, cez ktorú preteká vzduch po tom, ako sa postupne cez nos (niekedy i cez ústa), nosohltan a hrtan nadýchneme.
A, samozrejme, plynutie prebieha aj opačným smerom vtedy, keď vydychujeme. Priedušky nájdeme na úrovni tretieho a štvrtého hrudníkového stavca.
Rovnako ako priedušnica, i priedušky tvorí sústava prstienkových chrupiek, ktorých vnútro je vystlané riasinkovým epitelom. Následne sa rozvetvujú do siete len jeden milimeter tenkých priedušničiek, ktoré v pľúcach vytvárajú takzvaný bronchiálny strom. Priedušničky sú už bez chrupavky, ich stenu tvorí hladká svalovina schopná kontrakcie.
V galérii sme sa tiež pozreli na bylinky, ktoré uľavia prieduškám:
Rizikové následky
Vráťme sa však k samotným prieduškám. Ich hlavnou funkciou je prečistiť vzduch, ktorý sa následne dostáva do pľúc. Sú akousi vstupnou bránou, ktorá sa snaží odfiltrovať čo najviac problematických vstupov. Či už ide o pevné čiastočky ako prach či pele alebo možné patogény, teda vírusy a baktérie.
Z toho pramenia aj pomerne časté zápaly, i keď, aby sme boli...
Zostáva vám 85% na dočítanie.