Patria k tým najdrobnejším orgánom nielen brušnej dutiny – s rozmermi približne 12 x 6 x 3 centimetre – a ani inak na seba príliš neupozorňujú. Len tíško makajú: za minútu prefiltrujú asi 120 ml krvi, čo je vyše 170 litrov denne. Po pečeni ide o druhý najviac prekrvený orgán.
To všetko má na svedomí približne milión drobunkých miničističiek zvaných nefróny. Krv ako hlavný prúd rozvádza po tele kyslík, živiny a naspäť zbiera oxid uhličitý a rôzne metabolity. Skrátka taká „živá voda“. Aby mohla fungovať správne, potrebuje sa očistiť a zregenerovať a práve na to slúžia naše obličky.
Nie sú však iba jednoduchým filtrom. Vytvárajú tiež moč z prebytočnej vody a odpadových látok, ktorý z nich odteká od močového mechúra. Obličky zodpovedajú aj za dodržiavanie rovnováhy tekutín v organizme a strážia vyváženú hladinu elektrolytov v krvi, teda minerálov ako sodík, vápnik, draslík a fosfor.
Možno ste nevedeli, že sa tiež podieľajú na tvorbe hormónov, ktoré pomáhajú produkovať červené krvinky, a že dokonca slúžia i na regulovanie krvného tlaku a regeneráciu kostí. Pri ich drobnom vzraste je to obdivuhodný výkon.
Kým sa pustíme do ich skúmania, pridajme ešte údaj z Národného centra zdravotníckych informácií, podľa ktorého viac ako 160 000 Slovákov trpí nejakou formou ochorenia obličiek. Pritom mnohí o tom nemajú ani tušenie.
Pokiaľ sa problémy kopia a neriešia, môže to viesť k zlyhaniu obličiek, čo je problém, na ktorý sa umiera. Poďme sa však pozrieť na ne trochu menej fatalisticky.
Riziká, ktoré nebolia
Skutočnosť, prečo mnohí z nás nevedia, že s našimi čističkami nie je niečo v poriadku, je to, že nebolia. Respektíve, keď už bolia, bývajú poškodené neraz až nenávratne.
„Bolesť zažívajú pacienti prakticky len v dvoch situáciách, a to keď dôjde k upchatiu močových ciest, alebo keď sa rozpína puzdro obličky, napríklad ak dôjde ku krvácaniu do obličiek,“ vysvetlil pred časom v rozhovore pre magazín Pátek LN popredný český odborník na nefrológiu profesor Vladimír Tesař.
„Paradoxne, situácie, ktoré nemusia byť vždy z hľadiska funkcie obličiek nebezpečné, napríklad močové kamene, prinášajú silné bolesti. Naopak, veľa chorôb, keď postupne dochádza k zlyhaniu obličiek, vôbec nebolí, a tak pacienti nevnímajú, že by s nimi niečo nebolo v poriadku,“ dodáva odborník.
Z druhého súdka je i pomerne vzácna, ale o to rizikovejšia choroba. Takzvané polycystické obličky sa, žiaľ, dedia. Dochádza pri nich k vzniku množstva cýst, ktoré vytláčajú zdravé tkanivo, až napokon dochádza k zlyhaniu obličiek.
Kým v minulosti šlo o smrteľnú diagnózu, v súčasnosti sa síce nedá celkom vyliečiť, ale dá sa výrazne spomaliť a oddialiť jej nástup. Medzi ďalšie s prívlastkom vzácnejšie patrí renálna vaskulitída.
„Je to zápal malých ciev, spojený s tvorbou protilátok proti bielym krvinkám, ktorý poškodzuje obličky. Keď sa nelieči, spôsobí ich zlyhanie a môže dochádzať aj ku krvácaniu do pľúc,“ opisuje skúsený nefrológ a pridáva, že išlo o...
Zostáva vám 85% na dočítanie.