Prečo sa ochoreniu obličiek hovorí tichý zabijak?
Často je chronické a bezpríznakové, takže človek o ňom prakticky nevie. Alarmujúce je, že postihuje veľké množstvo populácie, každý desiaty človek má s obličkami nejaký problém. Keď to prepočítame na svetovú populáciu, tak je to 850 miliónov ľudí. Ročne na toto ochorenie zomiera päť až desať miliónov z nich.
Je zaujímavé, že sa ako epidémia 21. storočia spomína predovšetkým cukrovka, pritom by sa v tejto súvislosti malo hovoriť aj o chronickom ochorení obličiek, pretože jeho výskyt je ešte väčší a tiež je spojené s väčšou úmrtnosťou.
Za situácie, keď sa ochorenie nijako neprejavuje, ako poznám, že mám niečo s obličkami?
Sú choroby, o ktorých sa vie, že môžu obličky poškodiť. Napríklad cukrovka je „zabijakom“ obličiek, potom tiež vysoký krvný tlak, čo je druhá najčastejšia príčina ich zlyhania. Pokiaľ teda mám cukrovku alebo sa liečim s tlakom, tak by som mal vedieť, že som v riziku, a mal by som si nechať obličky pravidelne kontrolovať.
Choroba obličiek vraj dokáže odhaliť bežné vyšetrenie moču pri praktike či prístrojová analýza kvapky krvi.
Hoci je to také jednoduché, na chorobu sa veľmi často prichádza neskoro. Preto robíme osvetové akcie, aby sme u budúcich pacientov alebo súčasnej populácie, ktorí sa prídu nechať otestovať na riziko zlyhania obličiek, zachytili ochorenie včas a nesmerovali ich k ďalšiemu došetreniu.
Ak mám cukrovku a neliečim ju, za ako dlho mi môžu obličky zlyhať?
V niekt...
Zostáva vám 85% na dočítanie.