Mechanizmus prvej skúmanej receptúry znie pritom celkom presvedčivo. Vychádza z faktu, že alkohol dehydruje, a úvahy, že keď teda uzavrieme večierok bohatierskym dielom vody alebo ho popíjaním vody disciplinovane prekladáme, uchránime sa trestu v podobe opice. Práca Utrechtskej univerzity, ktorá vyšla v magazíne Alcohol, preverila, či takýto prístup funguje, píše portál Xman.cz.
Prepiť alkohol vodou
Jej verdikt je zamietavý. Presnejšie povedané, proti dehydratácii toto odporúčanie funguje - lenže opice nás nezbaví. Dehydratácia a opica sú totiž podľa štúdie, ako zhŕňa portál Science Alert, dva následky konzumácie alkoholu, ktoré sú súbežné, lenže navzájom nezávislé. Dehydratácia opicu nespôsobuje, takže ak sa nám podarí jej pitím vody vyhnúť, rozhodne to neznamená, že nás opica obíde. A zatiaľ čo „opica je relatívne trvalá, dehydratácia je obvykle mierna a krátkodobá“.
Konzumácia vody počas pitia alkoholu alebo po ňom podľa výskumov priniesla len skromný účinok na prevenciu opice. A odhalilo sa, že vlastne nezáležalo na množstve vypitej vody. Intenzita opice a jej repertoáru, napríklad bolesti hlavy, nebola závislá od toho, akým množstvom vody sa z prehýrenej noci snažíme vyviniť.
Druhá aktuálna štúdia je pozitívnejšia, prináša nádej, hoci jej odporúčanie nie je na okamžité použitie. Najzázračnejšia pilulka na svete, tak sa stále častejšie hovorí cvičeniu. Práca vydaná v magazíne Addictiv...
Zostáva vám 85% na dočítanie.