Ak si namierite bezdotykovým teplomerom na rôzne miesta tela, zistíte rozdielny výsledok. Je to tak preto, lebo teplota tela sa v jednotlivých oblastiach líši. Ako si najlepšie odmerať teplotu a ktorý teplomer je pre vás ten najvhodnejší? V téme teplomerov vám pomôže zorientovať sa farmaceut Viktor Čaniga z lekárne Dr. Max v Žiari nad Hronom.
Udržiavanie a reguláciu telesnej teploty má na starosti centrum pre termoreguláciu, ktoré sa nachádza v mozgu, v časti zvanej hypotalamus. Ten ju udržuje v rozmedzí od 35,8 až do 36,9 stupňa Celzia. Neodporúča sa hneď teplotu znižovať. Avšak príliš vysoká horúčka už môže naše telo priveľmi vyčerpať, a preto ju po prekročení hranice 38,5 stupňa Celzia zrážame.
„Je dôležité merať teplotu len na jednom mieste, pretože napríklad meraná teplota v dutinách (v ušiach či ústach) bude vždy vyššia ako inde na povrchu tela. Teploty z rôznych častí tela medzi sebou však neporovnávame. Je dôležité mať na pamäti, že telesná teplota v priebehu dňa kolíše. Medzi najnižšími hodnotami nameranými ráno a najvyššími hodnotami nameranými popoludní môže byť rozdiel až jeden stupeň Celzia. Telesná teplota by sa mala m...
Zostáva vám 85% na dočítanie.