StoryEditor

Nebude to dlho trvať a najcennejším artiklom na svete bude voda, hovorí geológ

04.05.2022, 19:00
S popularizátorom vedy a geológom Iainom Stewartom o klimatických zmenách a ich popieračoch, sile sociálnych sietí a nutnosti rebrandovať geológiu.

„Keď človek začína, je ideálne nájsť si malý výklenok na trhu – niečo, čo nikto iný nemá, a založiť si o tom napríklad blog,“ nabáda v rozhovore pre LN geológ a popularizátor vedy Iain Stewart.

Ten má na konte napríklad veľké dokumentárne série z dielne BBC Earth: The Power of the Planet (Mocné sily planéty Zeme) a Rise of the Continents (Zrodenie kontinentov). Mladí vedci by sa podľa neho nemali báť využívať sociálne médiá a osloviť cez ne čo najširšiu škálu ľudí.

Prečo by sa vedci mali snažiť o popularizáciu toho, čo robia?
Pretože je to zábava. Vedci často majú tendenciu zabŕdnuť vo vlastnej komunite recenzovaných časopisov a konferencií a vymaniť sa z tejto zvieracej kazajky nie je len tak. Niekedy to skúsia, ale potom zrazu zistia, že ich výskum vlastne nikoho nezaujíma.

Automaticky upadnú do skepsy a odsudkov, na laickú verejnosť sa pozerajú ako na stádo ignorantov a radšej sa vracajú do svojej „echo chamber“ (komunita ľudí utvrdzujúcich sa vzájomne vo svojich názoroch – pozn. redakcie). Keď sa však popularizácia urobí správne, je to nielen prospešné, ale aj zábavné.

Aká je tá správna cesta?

Potrebujete celkovú zmenu spôsobu uvažovania. Musíte si uvedomiť, že vy ste ten problém, nie verejnosť. Musíte premýšľať, koho sa snažíte svojou informáciou osloviť, a prispôsobiť tomu formu svojho oznámenia.

Je to teda vo...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
22. máj 2022 09:48