„Vždy som bol presvedčený, že si neurochirurgia zaslúži rovnakú pozornosť ako kardiochirurgia. Preto neodmietnem žiadnu možnosť odbor propagovať,“ povedal český neurochirug Vladimír Beneš v relácii serveru iDNES.cz.
„Operácia nie je obrad a sála nie je chrám. Ľudia zvyčajne najlepšie pracujú, keď je zábava a nie je nuda, takže si púšťame rádio, muziku a bavíme sa medzi sebou,“ uviedol lekár, ale vylúčil dobrodružstvo. „To by na sále byť nemalo. Nesie so sebou riziko.“
Byť na špičke odboru stojí podľa Vladimíra Beneša, prednostu Neurologickej kliniky Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe, veľa času. „Potrebujete zlaté ručičky a zlatý mozoček a musíte prezentovať, čo viete, a vedieť to predniesť mladým,“ povedal a vysvetlil, že kvôli perfektnému výkonu nesmie byť medzi lekárom a pacientom žiadny emočný vzťah.
Anatomická stavba mozgu je podľa neho daná. „Možno rozoznať mozog starého človeka i alkoholika - aj keď obaja budú vyzerať podobne, bude tam menej nervového tkaniva a viac mozgovomiechového moku. Schopnosti sú skôr o tom, čo každý dokáže z mozgu vytiahnuť,“ uviedol neurochirurg, ktorý sa oboru venuje už štyridsať rokov a má za sebou vyše osemtisíc operácií. Dodal, že jeho profesia je pre neho celoživotnou výzvou, preto niekedy nezhubný nádor označí za „krásny“, aj keď ide o protirečenie.
V relácii prišla reč aj na liečiteľstvo. „Keď ku mne bude pacient chodiť na kontroly, tak s tým nemám problém. Liečiteľ môže byť nebezpečný, ak pacienta s nádorom nepošle k lekárovi. Liečitelia nemajú žiadnu zodpovednosť ani vzdelanie, je to paralelný svet s tým naším,“ uviedol nekompromisne. Podľa neho ide skôr o psychoterapiu. „V tom zmysle však môže pomôcť aj absolútny amatér pri káve a výsledok bude rovnaký."
Lekár sa priznal k ateizmu a rýdzo materialistickému svetonázoru. „Nervová bunka vydrží bez kyslíka päť minút, potom nenávratne umiera. Ja som v tomto materialista a nemyslím, že by myšlienka mohla prežiť bez hmoty,“ uviedol. „Som absolútne striktne zameraný na hmotu. Ak veriť, tak v prírodu, ktorej sila je neuveriteľná a príde mi to ako najdôležitejšia a najsilnejšia entita okolo nás,“ povedal a prezradil, že jeho koníčkom sú chrobáky, za ktorými jazdí po celom svete. "Ja ich nechytám, ja ich lovím," povedal.
A či je možné mozog trénovať? Vladimír Beneš si nemyslí, že to má veľký význam. Môžete však mozgu ublížiť. Trebárs alkoholom. „Inak samozrejme lúštiť krížovky. Ale je to ako umývať Národné divadlo zubnou kefkou,“ povedal.