V ideálnom prípade by sa mal respirátor používať len v rade hodín a nie dní. Tak je totiž zaručená jeho maximálna účinnosť a jeho nositeľ si môže byť istý, že chráni zdravie svoje aj ľudí vo svojom okolí.
„Respirátor možné opakovane sňať a znovu nasadiť, ale je potrebné manipulovať s ním tak, aby sa človek nedotýkal prednej časti a nekontaminoval respirátorom povrchy. Respirátor sa ovláda za šnúrky či za gumičky. Respirátory nie sú určené na dezinfekciu,“ konštatovala Hana Tkadlecová z Centra očkovania a cestovnej medicíny Zlín.
Mikrovlnku nepoužívať
Podľa Českej lekárenskej spoločnosti je možné respirátory používať maximálne v troch až piatich cykloch a maximálne štyri až osem hodín. Odporúča ho potom sterilizovať v teplovzdušnej rúre na 70 stupňov po dobu 24 hodín alebo pol hodiny v roztoku Sava a vody (10 mililitrov Sava na 1 liter vody) a následne opláchnuť čistou vodou a vysušiť na radiátore. V žiadnom prípade by sa ale na sterilizáciu nemala používať mikrovlnná rúra.
Štátny zdravotný ústav odporúča použiť niektorú metódu dekontaminácie len ako mimoriadnu poslednú možnosť v prípade bezprostredného nedostatku osobných ochranných prostriedkov.
„Chirurgické rúška sú vyrobené na jednorazové použitie. Respirátory sú obvykle po použití zlikvidované, ale môžu byť považované za vybavenie s obmedzeným použitím, to znamená, že môžu byť na obmedzené obdobie znovu použité, pokiaľ nie je riziko, že je ich povrch kontaminovaný infekčnými časticami,“ uvádza ústav na svojich internetových stránkach.
Spoločnosť Batist Medical, ktorá je významným dodávateľom zdravotníckych a hygienických produktov, uviedla, že odporúčaná doba používania jednorázového respirátora sú štyri hodiny, hoci sa u rôznych výrobkov môže odporúčaný čas meniť. Záleží tiež na vlhkosti prostredia alebo množstva nečistôt v ovzduší.
Dezinfekcia sa neodporúča
„Respirátor je vyrobený a deklarovaný ako jednorazová pomôcka, ktorá by sa po použití mala vyhodiť. Po zložení sa na povrchu môžu množiť baktérie alebo môže dôjsť ku kontaminácii povrchu z rúk pri zložení rúška. Ďalej by mohlo dochádzať ku kontaminácii pri uskladnení a podobne. Vplyvom vlhkosti v dychu, priechodom vzduchu alebo filtráciou nečistôt z okolia sa postupne znižuje filtračná účinnosť,“ povedal iDNES.cz zástupca spoločnosti Vladislav Formánek.
Dodal, že výrobcovia všeobecne opakované použitie neodporúčajú. „Dokážem si predstaviť, že pri krátkodobom nosení, dôslednej dezinfekcii rúk a vhodnom uložení sa môže rúško použiť opakovane, ale neodporúčam to,“ povedal Formánek.
Podľa neho nemožno odporučiť ani dezinfekciu. „Aj keď sa zlikvidujú baktérie a vírusy na povrchu, filtračná vrstva už je narušená a nemožno ju obnoviť. Samotné dezinfikovanie rúška môže navyše narušiť filtračnú vrstvu, a znížiť tak úroveň ochrany,“ dodal Formánek.