Pandémia koronavírusu neskončila. Čínsky vírus už s ľudstvom zostane navždy. Napriek tomu sa dá povedať, že máme za sebou jej najhoršiu fázu. Podarilo sa vyvinúť niekoľko očkovacích látok. Poskytujú nám relatívne solídnu ochranu.
Niektorú z vakcín proti covidu dostalo necelých šesťdesiatšesť percent obyvateľov Zeme. Určite by to mohlo byť lepšie. V bohatých štátoch dostalo vakcínu viac ľudí ako v chudobných.
Napriek tomu nejde o zlý výkon. Ľudstvo sa môže pozerať na budúce spolužitie s vírusom mierne optimisticky. Dokonca začína bilancovať.
Svoje hodnotenie pandémie teraz vydala teraz Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Najdôležitejšie je v ňom jedno číslo. Celkový počet úmrtí v súvislosti s covidom za roky 2020 a 2021. WHO ho vyčíslila na 14,9 milióna. Pred vydaním správy sa pritom uvádzalo okolo šiestich miliónov.
Kde sa vzalo skoro deväť miliónov obetí navyše? Kľúčové je spojenie „v súvislosti“. Odhad zahŕňa nielen úmrtia spôsobené samotným covidom, ale aj úmrtia spôsobené zahltením zdravotníctva jednotlivých krajín. Keď sa pacient s infarktom myokardu nedostal včas do nemocnice, WHO ho počíta ako nepriamu obeť covidu.
Takéto štatistiky poskytujú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie úplnejší obraz pandémie. Nevypadnú z nich pacienti, ktorí zomreli na covid bez toho, aby lekári potvrdili prítomnosť vírusu v ich tele testom.
Rôzne krajiny navyše mali rôzne definí...
Zostáva vám 85% na dočítanie.