Rastlinná strava je prospešná pre srdcové zdravie, vyplynulo z prehľadu dát nazbieraných za 40 rokov. Vegetariánske a vegánske pokrmy znižujú v krvi hladinu cholesterolu aj tuku, ktoré zvyšujú riziko infarktov, napísal spravodajský portál BBC News s odvolaním sa na dánsku štúdiu.
Účinok rastlinnej stravy na srdcové zdravie autori štúdie označili za "skutočne podstatný". Dodali však, že mäso a mliečne výrobky majú tiež určité zdravotné prínosy a nie všetky bezmäsité diéty sú podľa nich naozaj zdravé.
Tretina účinku pilulky na zníženie cholesterolu
Výskumníci porovnali 30 súborov dát nazbieraných od roku 1982. Celkovo 2400 ľudí z celého sveta dodržiavalo rôzne diéty a vedci sledovali ich vplyv na zdravie srdca.
Vysoká hladila cholesterolu LDL, teda takzvaného "zlého", vedie k hromadeniu tukových usadenín v cievach, ktoré môžu nakoniec spôsobiť infarkt alebo mŕtvicu. Autori výskumu dospeli k záveru, že vegetariánska alebo vegánska strava dokážu znížiť hladinu LDL cholesterolu až o desať percent a celkového cholesterolu o sedem percent.
"To zodpovedá tretine účinku statínu (pilulky) na zníženie cholesterolu - takže to je naozaj významné," povedala profesorka Ruth Frikkeová-Schmidtová, ktorá výskum vykonala, v dánskej nemocnici Rigshospitalet. Sama hovorí, že sa rozhodla pre prevažne rastlinnú stravu, do ktorej zaradila aj občasné kurča alebo bielu rybu, kvôli "svojmu zdraviu, životnému prostrediu a pretože jej to chutí".
Pre zdravie i životné prostredie
Na základe dát Frikkeová-Schmidtová odhadla, že dodržiavanie rastlinnej stravy počas 15 rokov by mohlo znížiť riziko srdcovocievnych ochorení o 20 percent. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na tieto choroby každý rok takmer 18 miliónov ľudí zomrie.
Podľa vedkyne nie je nutné jesť výlučne rastlinnú stravu, ale je dôležité, aby bola v jedálničku bohato zastúpená kvôli zdraviu i životnému prostrediu.
Účastníci štúdií jedli prevažne zeleninu, orechy, strukoviny, ako je cícer, a celozrnné obilniny. Z jedálnička však vynechali nezdravé vegetariánske pokrmy, ako sú rôzne sladkosti, zemiačiky a sladké nápoje, ktoré by neprispeli k lepšiemu zdraviu.
Skoršie štúdie preukázali zdravotné účinky aj iných typov stravovania, napríklad stredomorské diéty obsahujúce orechy, morské plody, celozrnné obilniny a zeleninu. Tá môže podľa výskumu znížiť riziko demencie o štvrtinu.