Ako sú na tom s duševným zdravím Slováci?
Naše skúsenosti z liniek pomoci z krízových služieb IPčka poukazujú na fakt, že počas týchto náročných rokov, v ktorých sme čelili pandémii koronavírusu, vojne na Ukrajine, environmentálnym a energetickým krízam, tragédiám, v ktorých prišli o život nevinní mladí ľudia a silnej polarizácii spoločnosti sa výrazne zhoršil stav duševného zdravia, a to najmä u mladých ľudí, ktorí sa nachádzajú v citlivom a zraniteľnom veku. Práve tieto náročné a tragické udalosti sú výsledkom eskalácie dlhodobo neriešených ťažkostí a problémov, ktoré sa počas troch rokoch nabaľovali a zintenzívnili.
Aké sú štatistiky?
Na našich linkách pomoci vzrástol počet žiadostí o pomoc výrazne, v roku 2019 sme uskutočnili takmer 25-tisíc pomáhajúcich komunikácií, v roku 2020 viac ako 52-tisíc, v roku 2021 viac ako 71-tisíc, v roku 2022 viac ako 178-tisíc a v prvom polroku 2023 viac ako 96-tisíc a to najmä v skupine mladých ľudí do 30 rokov. Zvýšený počet žiadostí o pomoc však okrem toho, že ľuďom nie je dobre hovorí aj o veľmi pozitívnom fenoméne, a to, že je stále viac ľudí, ktorí sa rozhodnú vyhľadať pomoc a nezostávajú so svojimi pocitmi osamote.
A čo údaje o pokusoch o samovraždu?
Počet myšlienok a pokusov o samovraždu za posledné roky stúpa. Najväčší nárast v roku 2022 pritom vidíme u mladých ľudí od 15 do 19 rokov. Počet pokusov v tejto vekovej skupine už druhý rok po sebe výrazne narástol a celkovo išlo o najvyšší počet zaznamenaných pokusov o samovraždu za sledované obdobie od roku 2008. Údaje Národného centra zdravotníckych informácií pritom zachytávajú iba prípady, ktoré prejdú psychiatrickou sieťou pomoci. Omnoho väčší počet je tých, ktorých systém nezachytí. Len za prvý polrok 2023 IPčko zaznamenalo medzi mladými od 15 do 18 rokov 369 pokusov o ukončenie života. V tom istom období psychológovia IPčka riešili 1620 kontaktov s myšlienkami na ukončenie života od mladých v rovnakom veku.
IPčko spustilo v septembri kampaň na prevenciu samovrážd u mladých ľudí. Ozýva sa vďaka nej viac tých, ktorí potrebujú pomoc?
Pri príležitosti Svetového dňa samovrážd, ktorý pripadá na 10. septembra, sme sa spojili s mladými ľuďmi z Nexterie, ktorí vytvorili kampaň v dizajne a jazyku počítačových hier, cez ktorú mladým komunikujeme informácie o psychologickej pomoci. Do kampane sa zapojilo 150 tried 8. a 9. ročníkov po celom Slovensku. Do tried sme na dlážky umiestnili nálepky s otázkou „Máš dosť životov?“, vizitky s QR kódmi, ktoré odkazujú na pomoc. Od spustenia kampane psychológovia a psychologičky z IPčka uskutočnili 1 252 pomáhajúcich komunikácií s mladými ľuďmi, ktorí v rozhovoroch spomenuli, že sa o našej pomoci dozvedeli prác...
Zostáva vám 85% na dočítanie.