Spomínaného muža prenasledovala utkvelá predstava, že autom zrazil chodcov, nevšimol si to a z miesta kolízie ušiel. Po každej jazde preto starostlivo kontroloval auto a hľadal na ňom stopy po zrážke. Ohmatával karosériu a pátral po preliačinách, zhotovoval množstvo fotiek.
Vedel, že ide o prejavy obsedantno-kompulzívnej poruchy, ktorú mu diagnostikovali, keď mal pätnásť, ale nemohol si pomôcť. Vyskúšal najrôznejšiu liečbu od pobytov na špecializovaných klinikách cez užívanie liekov až po magnetickú stimuláciu mozgu. Nič mu však neuľavilo. Niekedy dokonca strávil prezeraním auta nepretržite sedemnásť hodín.
Neslávna história
Až v roku 2022 sa dopočul o neurochirurgoch z Brownovej univerzity v štáte Rhode Island, ktorí liečia podobne beznádejné prípady obsedantno-kompulzívnej poruchy chirurgickým zásahom do mozgu. O rok neskôr sa podrobil zákroku, pri ktorom mu lekári zaviedli do mozgu elektródu a zvýšenou teplotou zničili presne vybraný kúsok mozgového tkaniva.
Zásah cielil na abnormálne spoje medzi mozgovými centrami, ktoré boli zodpovedné za vznik utkvelej predstavy. A výsledok? Myšlienky na zrážku s chodcom pacienta ani po operácii úplne neopustili. Stratili však na naliehavosti. A tým sa jeho štvrťstoročné trápenie skončilo, píšu Lidovky.cz.
Vyliečený muž chce zostať v anonymite z dvoch dôvodov. Duševné problémy ako obsedantno-kompulzívna porucha sú spoločensky stigmatizované. A rovnako aj operácie mozgu, ktoré sa používajú na liečbu týchto porúch. Za ich zlú povesť môže neslávne známa lobotómia, ktorá sa praktizovala v polovici minulého storočia. Súčasná psychiatrická neurochirurgia, ktorá sa snaží liečiť najťažšie prípady obsedantno-kompulzívnej poruchy a zriedkavejšie pacientov trpiacich depresiou alebo úzkosťou, však nemá s lobotómiou prakticky nič spoločné.
Počiatky psychiatrickej neurochirurgie sa spájajú s menom švajčiarskeho lekára Gottlieba Burckhardta, ktorý dospel k záveru, že každá duševná choroba má svoj pôvod vo veľmi špecifickej časti m...
Zostáva vám 85% na dočítanie.