StoryEditor

Opaľovanie znižuje škodlivosť fajčenia. Tvrdí švédska štúdia

10.06.2016, 00:00
Autor:
ČTKČTK

Slnenie môže obmedzovať niektoré škodlivé účinky fajčenia, avšak len za predpokladu, že sa slnku vystavujeme opatrne a v odporúčaných hodinách. Vyplýva to zo švédskej štúdie realizovanej na 30 tisícoch ženách a zverejnené na stránkach Journal of Internal Medicine, píšu lidovky.cz.

Experti však pripomínajú, že je potrebné dávať si pozor na dávky slnečného žiarenia a že je potrebné sa chrániť, uvádza taliansky denník La Repubblica. Slnko predlžuje život, ale len vtedy, ak sa mu vystavujeme s umiernenosťou. "Štúdia sa začala v roku 1990, zahŕňala švédske ženy vo veku od dvadsaťpäť do šesťdesiatštyri rokov a celkom jasne preukázala, že vyhýbať sa slnku nie je dobré," uvádza prezident Talianskej spoločnosti pre dermatológiu Giampiero Girolomoni.

Choroby srdca
"Ženám, ktoré sa slnia, hrozí menšie riziko kardiovaskulárnych chorôb a žijú dlhšie, presnejšie o 0,6 až 2,1 roka, než tie ženy, ktoré sa slnku vyhýbajú. Tým to však nekončí. Slnenie kompenzuje aj škodlivé účinky fajčenia. Ide o to, že koža vystavená slnku produkuje väčšie množstvo vitamínu D," dodáva. Experti však varujú, že týchto pozitívnych účinkov možno dosiahnuť jedine vtedy, ak naberáme bronz s opatrnosťou.

Podľa výskumu nie je vitamín D jedinou prínosnou substanciou, ktorú koža po slnení produkuje. Kožné bunky vyrábajú beta-endorfíny, ktoré prispievajú k pocitu radosti a uspokojenia a možno aj k istej závislosti, ktorú niektorí ľudia pociťujú, keď sa vystavujú slnku alebo umelým ultrafialovým lúčom.

Koža stimulovaná slnkom vylučuje aj oxid dusnatý, ktorý dokáže znižovať krvný tlak. Osoby s miernou hypertenziou, ktoré sa vystavujú slnečným lúčom, si takto krvný tlak znižujú. Opaľovanie má však aj svoju odvrátenú stranu: ak sa vystavujeme slnku príliš, prispieva to k starnutiu kože a ku vzniku kožných nádorov, ako sú epitelom alebo melanóm. Príliš veľa slnka teda môže viesť k chorobám.

Flickr

Záleží na type kože
Ako sa teda máme zachovať? "Všetko závisí na vlastnostiach našej kože," vysvetľuje Girolomoni. "Ľudia s tmavou pleťou, ktorí sa na slnku nespália, sa mu môžu slnku pokojne a bez problémov vystavovať. Ľudia so svetlou pleťou, ktorí sa ľahko spália, si musia dávať väčší pozor a slniť sa opatrne," dodáva.

Experti radia vyhýbať sa slnku v hodinách najsilnejšieho žiarenia, teda medzi 11. a 14. hodinou. Vystavovať sa slnku postupne, aby koža mala možnosť chrániť sa opálením. A používať vhodné opaľovacie krémy.

Predovšetkým u detí je nutné zabrániť spáleniu, ktoré je hlavným rizikovým faktorom melanómu, ktorý sa môže objaviť až za desať rokov. Ďalej je nevyhnutné používať opaľovacie krémy s ochranným faktorom minimálne 30, najlepšie však 50, obnovovať ochranu krémom každé dve hodiny a ak sa dieťa kúpe, tak ešte častejšie. Krémy treba používať v zodpovedajúcom množstve. Aj krémy s takzvanou totálnou ochranou nás chránia v skutočnosti len čiastočne. Pripomeňme si, že opaľovacie krémy neslúžia na to, aby sme sa mohli na slnku zdržiavať dlhšie. Ale na to, aby sme sa opaľovali správne. Ako slnečný faktor môžu slúžiť aj farebné tričká. Pokiaľ ide o pravidelný prísun vitamínu D predovšetkým v jesenných a zimných mesiacoch, je potrebné sa poradiť so svojím lekárom.

01 - Modified: 2022-11-30 12:55:48 - Feat.: - Title: FOTO Záhadný tvor z hlbín mora. Našli vedci najdlhšieho živočícha na svete? 02 - Modified: 2022-11-30 10:00:00 - Feat.: - Title: Kto má nárok na kúpele a za čo budete platiť? Dajte si pozor hlavne na dátumy 03 - Modified: 2022-11-29 09:10:52 - Feat.: - Title: Bolesť k vyššiemu veku patriť nemusí! 04 - Modified: 2022-11-29 16:00:00 - Feat.: - Title: Reishi je považovaná za hubu nesmrteľnosti: Posilňuje činnosť mozgu a pomôže s depresiou či únavou 05 - Modified: 2022-11-28 14:31:57 - Feat.: - Title: Čo všetko sa deje s telom, ak máte intímny pôst? Sexuálna abstinencia zdravá nie je
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
01. december 2022 00:51