StoryEditor

Vedkyňa prišla s prevratným faktom. Brusnice vraj pri močovom zápale nepomáhajú

04.11.2016, 11:00
Autor:
bonbon
Rokmi zžité povedomie o tom, že infekcie močových ciest či močového mechúra je ideálne liečiť aj v súčinnosti s výťažkami z brusníc, nabúrala nová štúdia.

Ako uvádza magazín Time, v Spojených štátoch sa liečenie touto cennou bobuľkou datuje ešte od obdobia pôvodných Američanov. V súčasnosti starý recept úročí farmaceutický priemysel, ktorý masovo predáva brusnicový extrakt vo forme potravinových doplnkov či potravinárske firmy napríklad vo forme štiav.

Magazín poukázal na to, že niektoré štúdie o tom, že živiny z brusníc zabíjajú baktérie spôsobujúce tento zápal v citlivej oblasti, financovala firma Ocean Spray, ktorá je producentom brusnicových džúsov.

Boli cielené najmä na obyvateľov domovov dôchodcov, ktorí často infekciou trpia. Taktiež na ženy, ktoré sú k zápalu močových ciest náchylné s tendenciou recidívy problému. Ich dojem vyliečenia však môže byť čisto subjektívny. Mnohé ďalšie nezávislé výskumy totiž automatický vplyv tohto ovocia na redukciu zápalu nedokázali.

Niektoré síce poukázali na triesloviny obsiahnuté v brusniciach, ktoré inhibujú určité druhy baktérií vyskytujúce sa v močovom mechúre, ale iné štúdie žiadny vplyv nepreukázali.

Nový výskum zverejnený vo vedeckom magazíne JAMA, viac ako rok skúmal dve skupiny infikovaných žien, z ktorých jedným podávali brusnicové kapsuly s obsahom ekvivalentu menšej krabice brusnicového džúsu denne a druhým placebo a testovali ich krv a moč na prítomnosť baktérií.

A nezdalo sa, žeby bola za daný čas liečba kapsulami účinnejšia. Autorka štúdie Juthani-Mehta tvrdí, že sa nedá vedecky dokázať účinnosť týchto prípravkov.

Ako vedkyňa dodáva, niektoré ženy môžu mať pocit, že pomáhajú znižovať riziko symptómov alebo infekcie, ale označuje to za zbytočne utratené peniaze - teda, čo sa týka tejto konkrétnej liečby.

Skôr by sa mali nasmerovať na užívanie antibiotík a snahu o správnu diagnostiku u odborníka, vyzýva Mehta.


01 - Modified: 2023-09-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Nová liečba cukrovky. Ako s ňou žiť bez obmedzení? 02 - Modified: 2023-09-22 12:22:46 - Feat.: - Title: Extrémny pôst skúša čoraz viac ľudí. Odborníčka vysvetľuje, prečo jedno jedlo denne prináša viac problémov ako pozitív 03 - Modified: 2023-09-21 22:00:00 - Feat.: - Title: Stúpa počet samovrážd, u dôchodcov, dokonca aj u detí 04 - Modified: 2023-09-21 11:17:13 - Feat.: - Title: ROZHOVOR Mudr. Slavomír Šuch: „Dedí sa hrniec, nie obezita!“ Dokedy má pacient šancu na zmenu? 05 - Modified: 2023-09-20 15:19:16 - Feat.: - Title: Lepšia náladu, štíhlejšie telo a pevnejšie zdravie: pozrite sa, prečo sa oplatí saunovať
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
25. september 2023 01:23