StoryEditor

Nové zistenie marí nádeje. Antarktický ľadovec sa láme na kusy a topí zvnútra

30.11.2016, 12:40
Autor:
bonbon
Aktuálny výskum publikovaný v časopise Geophysical Research Letters odhalil ďalšie znepokojujúce zistenie.

Pine Island Glacier, ktorý je známy ako jeden z najrýchlejšie sa topiacich ľadovcov v Antarktíde, sa rozpadá smerom zvnútra von, topí sa teda aj jeho vnútorný pilier.

Oblasť Antarktídy disponuje takým množstvo ľadu, že keby sa roztopila, hladina svetových morí by zrejme v priebehu niekoľkých storočí či tisícročí narástla o neuveriteľných 60 metrov a zaplavila by značnú časť pevniny. 

Presný moment, v ktorom bude globálne otepľovanie tlačiť túto krehkú oblasť za bod, z ktorého niet návratu, nie je celkom jasný - aj keď v prípade mnohých odborných štúdií vydaných v poslednej dobe je pravdepodobnejšie, že to bude skôr ako neskôr, píšu International Business Times.

Nová štúdia na základe analýzy satelitných snímok oblasti zistila, že trhlina, ktorá viedla k odlomeniu 362 štvorcových kilometrov ľadovca v polovici roka 2015 vznikala takmer dva roky prevažne v strede ľadového štítu.

Vznikla na samom základe ľadovej kryhy takmer 32 kilometrov od vnútrozemia v oblasti, kde sa ľad v porovnaní s okolitými kryhami stenčuje.

"Trhliny sa väčšinou tvoria na okrajoch, kde je ľad tenký," tvrdí vedúci výskumník Ian Howat z Ohio State University v pondelkovom vyhlásení. "Avšak, táto posledná aktivita ľadovca Pine Island Glacier svedčí skôr o tom, že niečo oslabilo stred ľadovcového poľa, pričom najpravdepodobnejšie je, že trhliny spôsobuje ľadové podložie narušené otepľovaním oceánu."

Nie je to prvýkrát, čo vedci zdôraznili neistú situáciu v Západnej Antarktíde. Minulý mesiac napríklad dve nové štúdie z NASA a University of California odhalili, že ľadovce v Západnej Antarktídy ustupujú nevídaným tempom pre teplú vodu cirkulujúcu pod ľadovcom.

"Je pravdepodobné, že uvidíme rapídny úpadok Západnej Antarktídy ešte počas našich životov," hovorí Ian Howat.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

01 - Modified: 2022-08-13 22:00:00 - Feat.: - Title: Hydrologička SHMÚ Jana Poórová: To, že sme absolútnou veľmocou, čo sa týka vody, je mýtus 02 - Modified: 2022-08-09 06:00:52 - Feat.: - Title: Aktivisti tvrdia, že súkromné ​​pláže na juhu Francúzska diskriminujú podľa pôvodu 03 - Modified: 2022-08-08 04:41:17 - Feat.: - Title: Senát v USA schválil rozsiahly balík klimatických, sociálnych a daňových opatrení 04 - Modified: 2022-08-07 11:00:00 - Feat.: - Title: Najnovšie zistenie: očkovanie proti chrípke znižuje riziko Alzheimerovej choroby 05 - Modified: 2022-08-03 04:00:00 - Feat.: - Title: Nalačno by ste si partnera vyberať nemali, tvrdia výskumy. Hlad totiž ovplyvňuje, kto vás priťahuje
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
14. august 2022 03:17