Spoločnosť Incheba považuje postup iniciátora vzniku Národného kultúrneho a kongresového centra v Bratislave - Občianskeho združenia Národného centra a jeho pracovnej skupiny za netransparentný, neobjektívny a šitý na mieru pre jedného uchádzača.
Uviedol to výkonný riaditeľ Incheby Alexander Rozin ml. Občianske združenie v stredu zverejnilo štúdiu realizovateľnosti projektu, v ktorej označilo lokalitu na Trnavskom mýte ako najvhodnejšiu pre vznik takéhoto centra.
Projekt do počtu
"Od začiatku sme mali pocit, že náš projekt je vo výberovom konaní len do počtu. To, že sme sa výsledok dozvedeli z médií, a nie združenia, považujeme už len za vrchol celého procesu vyvolávajúceho pochybnosti," spresnil Rozin.
Incheba a jej zámer na vybudovanie kultúrno-kongresového centra patrili medzi tri vo finálne posudzované developerské projekty (Nový Istropolis od Immocap-u, Nové Lido od J&T Real Estate a prestavba výstaviska Incheba od rovnomennej spoločnosti).
Podľa pracovnej skupiny združenia sa však projekt Nový Istropolis od spoločnosti Immocap javí ako najvhodnejší a najmenej rizikový na vznik takéhoto centra.
Posudzovanie výberu lokality a partnera pre výstavbu Národného centra však podľa Incheby nemalo jasne definované a transparentné kritériá. "O ich zverejnenie sme opakovanie žiadali združenie, ako aj Útvar hodnoty za peniaze ministerstva financií, avšak neúspešne," podotkol Rozin ml.
Rozhodovanie o desiatkach miliónov eur zo štátnej kasy je podľa výkonného riaditeľa v rukách občianskeho združenia, čo principiálne považuje za problém.
Štúdia nehodnotila bezpečnosť
Kritizuje tiež, že opakovane zástupcov združenia pozývali na verejnú prezentáciu svojho zámeru, avšak na stretnutie si za rok a pol nenašli čas. "To určite nesvedčí o úprimnom záujme projekt Incheby spoznať," poznamenal.
Štúdia sa podľa neho absolútne nevenovala kritériám bezpečnosti a výstavných priestorov. Za zásadné považuje hodnotenie a odporúčanie Útvaru hodnoty, že štúdiu by mal pripraviť štát.
"Za ideálny by sme považovali postup, ktorý definuje aj Útvar hodnoty, a to definovať vlastné kritériá, vyhlásiť verejnú súťaž, následne vyhodnotiť všetky lokality a preskúmať optimálnu mieru financovania zo strany štátu," uviedol Rozin.
Zároveň parafrázoval konštatovanie Útvaru hodnoty, že štúdia ekonomicky zhodnotila len jednu lokalitu a nie je možné posúdiť, či uvedený projekt je najlepšia hodnota za peniaze.
Incheba nie je jediná
Postup občianskeho združenia kritizuje aj developer J&T Real Estate, ktorý považuje celý proces výberu lokality a partnera pre výstavbu Národného centra za netransparentný, nedôveryhodný a vopred pripravený v prospech jedného z developerov.
Občianske združenie Národného centra na kritiku reagovalo, že všetky tri finálne hodnotené projekty dokážu Bratislavu pozdvihnúť na kultúrnej a kongresovej mape Európy.
"Pracovná skupina vyberala lokalitu odborne, transparentne a objektívne na základe multikriteriálnej analýzy a definovala projekt, ktorého realizovateľnosť sa spája s najmenším počtom rizík. Táto štúdia dáva dobrý základ pre ďalšiu odbornú diskusiu o projekte Centra v Bratislave," uviedlo združenie.