StoryEditor

Verejní činitelia musia odtajniť príjmy

14.12.2005, 23:00
Výšku platov a odmien štátnych a verejných funkcionárov platených z daní občanov sprístupnia verejnosti. Poslanci prelomili veto prezidenta SR Ivana Gašparoviča a opätovne schválili novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Výšku platov a odmien štátnych a verejných funkcionárov platených z daní občanov sprístupnia verejnosti. Poslanci NR SR prelomili veto prezidenta SR Ivana Gašparoviča a opätovne schválili novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Zákon by mal platiť od 2. januára 2006. Hlava štátu v zákone namietala iba ustanovenie o priestupku a sankcii za uvedenie nepravdivých údajov. Rovnaká skutková podstata je však upravená aj v zákone o priestupkoch, no jeho námietku poslanci neakceptovali. Platí teda, že priestupku sa dopustí ten, kto vedome vydá a zverejní nepravdivé alebo neúplné informácie, alebo vydaním rozhodnutia zapríčiní porušenie práva na sprístupnenie informácií. Bude mu hroziť pokuta do 50- tisíc korún alebo zákaz činnosti na dva roky. Ak je niekto v riadiacej funkcii platený z peňazí daňových poplatníkov, podľa znenia novely by mal byť jeho príjem verejne známy. Novela zúžila okruh chránených osobných údajov súvisiacich s verejnou činnosťou takýchto osôb. Rovnakým spôsobom sa upravuje sprístupňovanie osobných údajov o ľuďoch, ktorí nadobudli majetok od štátu, obcí, samosprávnych krajov či verejnoprávnych inštitúcií. Verejné budú rokovania obecných alebo krajských samosprávnych zastupiteľstiev, kde sa rozhoduje o odmenách starostov, poslancov alebo zamestnancov. Podľa ZMOS novela zasahuje do ústavného práva na ochranu osobných údajov. Združenie preto nevylučuje ani to, že bude iniciovať napadnutie zákona na Ústavnom súde SR.

01 - Modified: 2003-02-03 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Inflácia otázok a trestných oznámení 02 - Modified: 2003-02-03 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Bludisko chemickej legislatívy sa rozšíri
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. marec 2023 13:24