Reuters
StoryEditor

K návrhu o obrannej dohode s USA prišlo 70 pripomienok. Žilinkov úrad hovorí ohrození ústavných práv

05.01.2022, 10:35
Autor:
TASRTASR
Generálna prokuratúra varuje, že v prípade uzatvorenia medzinárodnej zmluvy s USA v predloženom znení, Slovensko rezignuje na garanciu niektorých ústavných práv.

K návrhu dohody o obrannej spolupráci Slovenskej republiky s USA prišlo v rámci medzirezortného pripomienkového konania celkovo 70 pripomienok.

Autorom polovice je Generálna prokuratúra Slovenskej republiky, návrh ako celok odmieta. Stiahnuť ju žiada aj Konfederácia odborových zväzov. Výhrady k uzavretiu dohody vyslovila aj verejnosť.

Ministerstvo obrany SR uviedlo, že s pripomienkami sa vyrovná štandardným spôsobom. Úrad jadrového dozoru upozornil, že dohoda nikde explicitne neuvádza jadrové materiály ani iné rádioaktívne materiály.

Vzhľadom na platné medzinárodné dohody, ktoré upravujú ich dovoz a použitie, odporúča zvážiť dané skutočnosti aj v návrhu dohody.

Ústavné práva v ohrození

Generálna prokuratúra tvrdí, že ak bude uzavretá medzinárodná zmluva s USA v predloženom znení, Slovenská republika rezignuje na garanciu niektorých ústavných práv.

Vláda alebo prezidentka by podľa prokuratúry mali po skončení medzirezortného pripomienkového konania využiť svoje ústavné oprávnenia a podrobiť návrh bilaterálnej dohody ústavnému prieskumu. Namieta napríklad aj to, že prvých desať rokov nie je možné dohodu vypovedať.

Občianske združenie Zjednotení za mier prostredníctvom hromadnej pripomienky, ktorú prostredníctvom petície podporilo vyše 20 700 ľudí, žiada odmietnuť návrh dohody v celom rozsahu pre rozpor s Ústavou a záujmami Slovenskej republiky.

Do textu dohody by v prípade jej neodmietnutia zapracovali systém riešenia sporov. Požadujú tiež výslovný zákaz jadrových zbraní na území Slovenska a obmedzenie aktov vojnového násilia s využitím územia Slovenskej republiky.

Vytvoriť by sa podľa združenia mal aj systém spoločnej kontroly a pravidlá na ochranu verejného zdravia. Chcú tiež zachovať právomoci slovenských orgánov činných v trestnom konaní.

Mimoparlamentné hnutie Republika je tiež proti uzavretiu dohody. Hromadnú pripomienku verejnosti prostredníctvom petície podporilo takmer 15-tisíc ľudí.

V dohode by mal byť podľa nich stanovený jednoznačný a neodvolateľný zákaz jadrových zbraní na slovenskom území. Žiadajú tiež potvrdiť a zachovať bezvýhradné a bezpodmienečné zvrchované právomoci slovenských orgánov v oblasti práva.

Pripomienky ministerstiev

Ministerstvo dopravy žiada vyznačiť negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy a uviesť, že nie je rozpočtovo zabezpečený.

Ministerstvo financií požaduje pri doložke vybraných vplyvov doplniť, že prípadné výdavky, ktoré vyplynú z prijatia dohody, budú zabezpečené v rámci schválených limitov výdavkov Ministerstva obrany SR na príslušný rozpočtový rok, bez zvýšených finančných požiadaviek na štátny rozpočet.

Ministerstvo práce odporúča prehodnotiť sociálne vplyvy. Ministerstvo hospodárstva SR navrhuje doplniť v doložke vybraných vplyvov pri časti Preskúmanie účelnosti konkrétnu časovú lehotu a kritériá.

Ministerstvá, ale aj Národná banka Slovenska mali tiež viaceré výhrady k použitej terminológii v slovenskej verzii dokumentu.

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a USA (DCA) by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory.

Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) zdôraznil, že ide o štandardnú medzinárodnú dohodu, ktorá má 23 členských krajín NATO.

Deklaroval, že dokument plne rešpektuje suverenitu Slovenska. V prvej vlne má dohoda umožniť čerpať približne 100 miliónov dolárov na modernizáciu obrannej infraštruktúry. Akákoľvek infraštruktúra, ktorá bude postavená, bude majetkom SR.

01 - Modified: 2021-12-28 06:25:02 - Feat.: 0 - Title: USA a Rusko budú 10. januára rokovať o jadrových zbraniach a Ukrajine 02 - Modified: 2021-12-28 19:57:34 - Feat.: 0 - Title: USA po mesiaci odvolávajú zákaz ciest z juhu Afriky zavedený kvôli omikronu 03 - Modified: 2021-12-29 07:27:45 - Feat.: 0 - Title: Lietadlová loď USA s útočnou skupinou zostane v Stredomorí. Dôvodom je napätie v Európe 04 - Modified: 2021-12-31 12:25:21 - Feat.: 0 - Title: Koalícia pod vedením USA ukončila bojovú misiu v Iraku 05 - Modified: 2022-01-04 18:58:15 - Feat.: 0 - Title: Generálna prokuratúra odmieta návrh obrannej dohody s USA, podala 35 zásadných pripomienok
01 - Modified: 2024-02-29 15:06:30 - Feat.: - Title: Žilinka rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu o pozastavení účinnosti trestných kódexov 02 - Modified: 2024-02-28 09:37:11 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Pôjdu európski vojaci na Ukrajinu? Plán je možno rafinovanejší 03 - Modified: 2024-02-27 19:28:06 - Feat.: - Title: Spojené štáty nepošlú vojakov bojovať na Ukrajinu, reaguje Biely dom 04 - Modified: 2024-02-24 17:00:00 - Feat.: - Title: Ako sa dohodnúť s Trumpom? On je len držgroš, nemal by s ním vyjednávať žiadny intelektuál 05 - Modified: 2024-02-25 13:00:00 - Feat.: - Title: Slávny biely aligátor musel ísť na operáciu. Ľudia mu do výbehu hádzali desiatky mincí, ktoré prehltol
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. marec 2024 19:15