TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Pellegriniho poslanec reaguje na iniciatívu Smeru. Nemyslí si, že by sa malo ku každej veci konať referendum

08.01.2022, 12:56
Autor:
TASRTASR
Juraj Krúpa je presvedčený, že obranná zmluva s USA spĺňa všetky náležitosti, ktoré má spĺňať medzinárodná zmluva a je v súlade s Ústavou.

Ku každej veci by sa nemalo konať referendum. Uviedol to v sobotnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy člen ústavnoprávneho výboru Národnej rady a generálny manažér strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok (nezaradený). Reagoval tak na Smer-SD, ktorý chce iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu o vypísaní referenda, ktoré by sa týkalo prítomnosti americkej armády na území Sslovenska. Predseda Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽANO) tvrdí, že referendum je kampaňovou záležitosťou.

Pre Hlas-SD je najdôležitejšie to referendum, ktoré je v Prezidentskom paláci a týka sa predčasných volieb, tvrdí Šutaj Eštok. "Treba urobiť všetko preto, aby zmluva neprešla a aby sa konali čím skôr predčasné voľby," povedal. Krúpa tvrdí, že referendá nikdy na Slovensku dobre nefungovali, avšak fungujú dobre ako kampaň pred voľbami.

​Šutaj Eštok viackrát zopakoval, že zmluvu v takomto stave nepodporia. "Prídeme so žiadosťou a výzvou na prezidentku, aby využila svoje ústavné právo a obrátila sa po tom, ako takýto materiál prejde vládou, na Ústavný súd," povedal s tým, aby Ústavný súd v tomto smere dal jasné stanovisko a reflektoval na všetky výhrady.

Krúpa je presvedčený, že zmluva spĺňa všetky náležitosti, ktoré má spĺňať medzinárodná zmluva a je v súlade s Ústavou. "Nemám s tým problém, keby to dala prezidentka predložiť Ústavnému súdu," poznamenal Krúpa.

Predseda Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť poznamenal, že financie pôjdu aj do infraštruktúry letísk, pretože projekty sú pripravované už dlhodobo. "Slovensko tým usporí značné prostriedky zo štátneho rozpočtu, keďže tieto peniaze pôjdu na rozvoj vojenskej infraštruktúry a my do toho nemusíme investovať," vysvetlil.

Poukázal na to, že sa zabúda napríklad na to, že sa už opravovalo Letisko Sliač a bolo to z peňazí NATO a nikto vtedy nemal voči tomu námietky. Podľa Šutaja Eštoka je však pomer pre a proti nevýhodný. "Zmluva pre Sslovensko nie je výhodná," uviedol.

Diskutujúci sa vyjadrili aj k ceste generálneho prokurátora Maroša Žilinku do Moskvy. Krúpa to nepovažuje za šťastné rozhodnutie. Avšak je to podľa neho rozhodnutie generálneho prokurátora a je potrebné ho rešpektovať.

V súvislosti s otváraním kultúry je podľa Krúpu ešte priestor na to, aby sa to vylepšilo. Šutaj Eštok poznamenal, že žiadne zázračné riešenie na pandémiu neexistuje a je potrebné sa s ňou naučiť žiť. Vláda boj s pandémiou podľa jeho slov nezvláda. Opatrenia aj v súvislosti s prichádzajúcim variantom omikron sú podľa Krúpu vytvorené najmä na ochranu nemocníc a seniorov.

01 - Modified: 2022-01-04 18:58:15 - Feat.: 0 - Title: Generálna prokuratúra odmieta návrh obrannej dohody s USA, podala 35 zásadných pripomienok 02 - Modified: 2022-01-05 09:37:35 - Feat.: 0 - Title: K návrhu o obrannej dohode s USA prišlo 70 pripomienok. Žilinkov úrad hovorí ohrození ústavných práv 03 - Modified: 2022-01-05 12:31:04 - Feat.: 0 - Title: Hlas odmieta obrannú dohodu s USA. Nesmie byť v rozpore s postojmi obyvateľov, tvrdí Pellegrini
01 - Modified: 2022-09-29 13:00:09 - Feat.: - Title: Mikulec pri migračnej vlne zlyhal. Mal by odstúpiť, vyhlásil poslanec Krúpa 02 - Modified: 2022-08-10 22:00:00 - Feat.: - Title: Nikto nevie, podľa čoho blokujú weby. NBÚ čelí kritike, Hlavné správy podali žalobu 03 - Modified: 2022-08-09 12:19:47 - Feat.: - Title: Obyčajní zatiaľ o náhrade za Krúpu mlčia 04 - Modified: 2022-08-08 07:20:28 - Feat.: - Title: OĽaNO ako prísne konzervatívna strana? Hnutie stratí voličov, ale môže ho to zachrániť 05 - Modified: 2022-08-02 18:25:08 - Feat.: - Title: Poslanec Krúpa: Pochopil som, že v zákulisí OĽANO sa robia špinavé hry
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. september 2022 02:26