StoryEditor

Ako nám život nabúra omikron? Očakávajte týchto sedem zásadných zmien (prehľad)

19.01.2022, 16:41
Nový variant covidu sa šíri raketovou rýchlosťou. Len krátko po tom, čo ustúpila tretia vlna, prichádza štvrtá. Vláda na mutáciu plán má. Čaká, kedy ho zavedie.

Kým niektoré európske štáty po Vianociach hlásili, že omikron je u nich dominantným variantom, Slovensko sa len rozbiehalo. Aj keď sa zo všetkých strán ozýva, že je bezpečnejší, rýchlosť šírenia môže odstaviť niektoré sektory a pri neočkovaných opäť zaplniť nemocnice.

K dnešnému dňu hlási krajina vysoký nárast počtu prípadov. Prichádza to v čase, keď vo viacerých štátoch nová mutácia ustupuje. Šíreniu koronavírusu pomáha aj slabá očkovanosť, ktorá sa pri dvoch dávkach stále drží len mierne nad hranicou 45 percent. Ako však uvádzajú štatistiky, to najhoršie nás tak ešte len čaká. HN sa pozreli, na čo sa treba pripraviť.

​1. Silný nárast počtu prípadov

V stredu sme zaznamenali najvyšší počet pozitívnych od 14. decembra, a to takmer 6 200 prípadov. S vysokým počtom pozitívnych nie sme sami. Aj susedné Česko hlási rekordy. K 19. januáru majú 28 469 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od vypuknutia pandémie.

Predpoveď českého Ústavu zdravotníckych informácií hovorí, že pre omikron môžu denné prípady v januári dosiahnuť až 50-tisíc pozitívnych. Kým my hovoríme o vlne číslo štyri, Poľsko zažíva už piatu vlnu vírusu spôsobenú omikronom. „Predpovedáme, že vrchol infekcií nastane v polovici februára, a na tomto vrchole budeme mať približne 60 000 prípadov denne,“ povedal poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski.

​Už pred pár týždňami minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský hovoril, že na štvrtú omikronovú vlnu sa môžeme pripraviť koncom januára a začiatkom februára. Podľa vedca Pavla Čekana sa ďalšia vlna už začala. Podobne to vidí aj matematik Richard Kollár. „Každý deň počas najbližších pár týždňov sa bude pomerne rýchlo zhoršovať epidemická situácia na Slovensku,“ uviedol.

„Na území Slovenskej...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. jún 2022 05:30