Reuters
StoryEditor

Ministerstvo obrany: Návrh na posilnenie NATO na východnej hranici je len jednou z alternatív

27.01.2022, 15:05
Autor:
TASRTASR
Žiadne rozhodnutie o rozmiestnení zahraničných ozbrojených síl nebolo prijaté, doplnilo ministerstvo.

Návrh na prípadné posilnenie spoločného pôsobenia ozbrojených síl členských krajín NATO v oblasti východnej hranice Aliancie je len jednou z možných alternatív vývoja situácie.

Žiadne rozhodnutie o rozmiestnení zahraničných vojakov nebolo prijaté. V súvislosti s medializovanými diskusiami o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Rozhodujú slovenské orgány, nie zahraničie

Dodala, že o akejkoľvek prítomnosti cudzích ozbrojených síl na území Slovenska rozhodujú príslušné slovenské ústavné orgány.

"Cieľom vojenských expertov je spracovať čo najucelenejší zoznam možností, ktoré má NATO ako obranná aliancia k dispozícii v ďalšom priebehu zvyšujúceho sa napätia. NATO chce a musí byť pripravené na všetky možné scenáre vývoja vrátane tých najhorších, aj keď všetci si želáme upokojenie situácie. Presne tak má konať najsilnejšia obranná aliancia v histórii," uviedol rezort obrany.

Návrh na posilnenie pôsobenia NATO na východnej hranici Aliancie vychádza podľa ministerstva zo skúseností, ktoré NATO získalo z pôsobenia v krajinách Pobaltia a v Poľsku v reakcii na nezákonnú anexiu Krymu Ruskou federáciou a na ozbrojený konflikt prebiehajúci na ukrajinskom Donbase či v Luhansku.

"Na základe pripravovaných vojenských scenárov a odporúčaní bude následne prebiehať odborná a predovšetkým politická diskusia o tom, ktoré z navrhovaných opatrení sú primerané danej situácii a s ktorými opatreniami sa stotožnia všetky členské krajiny NATO," vysvetlila hovorkyňa.

Rezort pripomenul, že o akomkoľvek rozmiestnení cudzích ozbrojených síl na území Slovenska nerozhodujú orgány NATO, ale príslušné ústavné orgány Slovenskej republiky.

"Najvyšší ústavní činitelia, rovnako ako vláda Slovenskej republiky, aj naďalej veľmi detailne a poctivo sledujú aktuálnu bezpečnostnú situáciu a vyhodnocujú opatrenia, ktoré je potrebné prijať na zaistenie bezpečnosti občanov Slovenskej republiky," uviedla Kovaľ Kakaščíková.

S úvahami prišla Sky News

Akékoľvek rozhodnutia budú v závislosti od ďalšieho vývoja bezpečnostnej situácie prijímať zodpovedné orgány Slovenskej republiky.

O úvahách NATO informovala vo štvrtok britská stanica Sky News s tým, že po 1000 vojakov by mohlo byť vyslaných do Rumunska, Bulharska, Maďarska a na Slovensko.

​Úvahy vo štvrtok potvrdil aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Považuje to za súčasť normálneho obranného plánovania v reakcii na vzniknutú situáciu na Ukrajine.

21. máj 2022 21:25