Sergej LavrovReuters
StoryEditor

USA odmietli kľúčovú požiadavku Ruska, vyhlásil Lavrov. Na rade je Putin

27.01.2022, 10:07
Autor:
ČTKČTK
Podľa šéfa ruskej diplomacie Lavrova reakcie USA dávajú nádej na začatie vážneho dialógu, avšak len v druhoradých otázkach.

Odpovede Spojených štátov na bezpečnostné návrhy Ruska nereagujú pozitívne na kľúčovú požiadavku neprípustnosti rozširovania NATO na východ, uviedol dnes podľa agentúry TASS ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Americká reakcia dáva nádej na začatie vážneho dialógu, ale iba o druhoradých otázkach, nie o zásadných problémoch, dodal šéf ruskej diplomacie.

Americký veľvyslanec v Moskve John Sullivan odovzdal ruskej diplomacii písomnú odpoveď Washingtonu na požiadavku Moskvy ohľadom poskytnutia bezpečnostných záruk v stredu večer.

"Na hlavnú otázku v tomto dokumente nie je pozitívna reakcia. Hlavným bodom je náš jasný postoj k neprípustnosti ďalšieho rozširovania NATO na východ a rozmiestnenie útočných zbraní, ktoré by mohli ohroziť územie Ruskej federácie," uviedol Lavrov.

​Americká odpoveď podľa neho však dáva nádej na začatie vážneho rozhovoru o vedľajších otázkach.

O ďalších krokoch Moskvy rozhodne prezident Vladimír Putin.

Kremeľ: Existuje priestor na dialóg

Z Kremľa dnes zaznelo, že existuje priestor na pokračovanie dialógu so Spojenými štátmi, ale Washington podľa hovorcu ruského prezidenta nezohľadnil hlavné bezpečnostné požiadavky Ruska.

Moskva však nechce robiť predčasné závery, uviedol kremeľský hovorca Dmitrij Peskov.

Rusko podľa neho potrebuje čas na analýzu odpovede USA a NATO a so svojimi komentármi sa nebude ponáhľať, píše agentúra TASS. Putin už písomné odpovede čítal, povedal Peskov novinárom.

​Rusko v návrhu, predloženom Spojeným štátom v polovici decembra, požadovalo od Američanov, aby zaručili, že nepripustia ďalšie rozšírenie NATO na východ, ukončia vojenskú spoluprácu s bývalými sovietskymi republikami, stiahnu z Európy jadrové zbrane a nerozmiestnia tam žiadne útočné zbrane, ktoré by mohli ohroziť Rusko.

Washington: Nemienime rokovať o takejto požiadavke

Ruskí predstavitelia opakovane hovorili, že očakávajú od USA písomnú a podrobnú odpoveď.

Washington podľa stredajšieho vyhlásenia šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena dal jasne najavo, že nemieni rokovať o požiadavke, aby sa jednotky NATO a zbrane stiahli z východu Európy a aby sa Západ zaručil, že sa Ukrajina nepripojí k NATO.

​Vyjadril ale ochotu debatovať o ďalších bodoch, ako je kontrola zbrojenia či opatrenia na budovanie dôvery.

21. máj 2022 16:30