Električka s novým sloganomDopravný podnik Bratislava
StoryEditor

Nové centrum nevyhnutne potrebuje električku, povedal Vallo. Tá budúca povedie popred nové SND

29.10.2019, 20:38
Autor:
TASRTASR
Pri rozhodovaní o trase novej električkovej trate zohrali úlohu kritériá, ako dopravné technické prekážky, dopravná obslužnosť, investičné a prevádzkové náklady, verejný priestor a čas realizácie.

Budúca električková trať v Bratislave v prudko rozvíjajúcej sa zóne Chalupkova povedie popred novú budovu Slovenského národného divadla (SND) po Pribinovej ulici.

Oznámil to v utorok na verejnom podujatí primátor Bratislavy Matúš Vallo. Výstavba 1,22 kilometra trate od Šafárikovho námestia po Prístavnú má vyjsť asi na 18,4 milióna eur. Mesto chce, aby prispeli aj developeri. Spustenie trate po výstavbe predpokladá mesto v roku 2024.

"Je to najlepší a najvýhodnejší variant," vyhlásil primátor. Tvrdí, že v porovnaní s inými alternatívami ide o najlepšiu priamu trasu, bude tam najkratší jazdný čas a zároveň najväčšia intenzita cestujúcich.

Na základe posúdenia množstva dát a materiálov vychádza podľa magistrátu ako najvhodnejšia električková trasa po Pribinovej ulici prechádzajúca na Košickú a Miletičovu ulicu s napojením na Ružinovskú radiálu.

Štyri varianty trasy

Pri rozhodovaní podľa mesta úlohu zohrali kritériá, ako dopravné technické prekážky, dopravná obslužnosť, investičné a prevádzkové náklady, verejný priestor a čas realizácie.

Vo finále sme pracovali so štyrmi variantmi trasy električky. "Dali sme si spracovať dopravnú štúdiu, aktualizovaný dopravný model 2019 - 2034, technické posúdenie vedenia trate na Landererovej ulici či posúdenie hlukovej záťaže SND," priblížil Vallo.

Vyhlásil, že všetko hovorí za variant vedenia trate cez Pribinovu ulicu, taktiež že je tam zo všetkých alternatív najnižšie hlukové zaťaženie budovy, pretože tam nebudú električky prechádzať zákrutou.

Medzi vylúčené varianty na trasovanie električky patria varianty Dunajská - Mlynské nivy a Dostojevského rad – Karadžičova.

"Vždy som si vedel predstaviť električkovú trať pred novou budovou SND. Je zo sveta veľa príkladov, kde je električka ako normálny mestský prvok a nachádza sa blízko významných či historických inštitúcií. Som hlboko presvedčený ako architekt i ako primátor o tom, že námestie pred novým SND dokáže naďalej dobre a kvalitne fungovať ako priestor aj s električkovou traťou," skonštatoval Vallo. Ako príklad uviedol susedné zahraničné metropoly Budapešť, Praha či Viedeň.

Zóna Chalupkova

V tomto novom centre Bratislavy, v zóne Chalupkova, má byť podľa výpočtov mesta denne zhruba 200-tisíc ľudí, z toho 15-tisíc má byť rezidentov, 76-tisíc zamestnancov a okolo 107-tisíc návštevníkov.

Nové centrum v súčasnosti buduje naraz séria developerov. "Hlavný problém územia je doprava, a najmä intenzita automobilovej dopravy na príjazdových cestách, zložité prepojenie územia s okrajovými mestskými časťami, koncentrácia dopravy v križovatke Landererova - Košická - Prístavná - Most Apollo," upozornil na to primátor s tým, že tam bude stále viac áut, ktoré zónu zaplavia. "Nové centrum nevyhnutne potrebuje električku," uviedol.

Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren víta takéto rozhodnutie mesta i to, že je postavené na dátach a analýze. Upozornil na to, že keď sa všetko v zóne dobuduje, má tam byť 70-tisíc áut denne.

"Ak by sa tu nevybudovala električková trať, nastal by veľký kolaps Ružinova a Starého Mesta," upozornil.

Degradácia SND 

V prípade financovania projektu poukazuje Vallo aj na troch najväčších developerov na území, a to J&T Real Estate, HB Reavis a Pentu. "Budeme chcieť od nich peniaze na električkovú trať," vyhlásil s tým, že J&T Real Estate už v minulosti dal záväzok dať príspevok na tento projekt.

Tento developer práve minulý rok navrhol mestu nový električkový okruh, ktorého trasa by mala viesť aj popred nové SND.

Martin Fundárek z občianskeho združenia Lepšia doprava upozornil na to, že Bratislava stojí pred voľbou dvoch variantov, či verejný priestor pred novou budovou SND zdegradovať tým, že ním bude prechádzať električka, alebo ho zdegradovať tak, že sa mu električka vyhne a územie nebude električkovou dopravou dobre dostupné.

"Ak električková doprava územím nepôjde a cestná doprava bude pre kolóny zahltená, do územia sa budú mať ľudia problém dostať. Pokiaľ ide o technické riešenie na Pribinovej ulici, sú tam dva varianty, o ktorých si netrúfnem povedať, či ísť po povrchu a rozdeliť verejný priestor, alebo ísť do podzemia a rozdeliť verejný priestor o kúsok ďalej," poznamenal.

Ak trať v tomto priestore bude vybudovaná, navrhuje, aby bola čo najmenej obmedzovaná pre organizáciu rôznych kultúrno-spoločenských akcií v okolí Pribinovej ulice.

Podzemné riešenie k dispozícii nie je

Hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad v minulom roku pri predstavení návrhu developera viesť električkovú trať popred novú budovu SND požadovala, aby sa do tohto zámeru dalo viac verejného záujmu.

Navrhovanú a preferovanú trasu investorom chcela preveriť aj z hľadiska vytvoreného verejného priestoru pred novou budovou SND. "Rada by som prešetrila, akou rýchlosťou sa bude električka na tomto území pohybovať a ako obslúži dané územie. Pre mňa verejný záujem predstavuje aj budova SND," povedala.

Výstavbu nových električkových tratí však podporuje, Bratislava sa podľa nej v pozitívnom zmysle slova upísala koľajovej doprave.

Konrad pre TASR po utorkovej verejnej debate uviedla, že nie je podporovateľom električky pred divadlom. Upozornila, že podzemné riešenie v tomto prípade nie je k dispozícii.

"Tie argumenty a čísla sú pre mňa diskutabilné. Veľmi si vážim prácu pracovnej skupiny a odborníkov z hľadiska dopravy, len v tom závere zvíťazili čísla. Vnímam, že je to politické rozhodnutie," povedala.

Upozornila, že nová budova SND je dedičstvom 20. storočia a "moderné historické dedičstvo". Za "elitárne" pre priľahlé námestie považuje práve to, že tam žiadna forma dopravy nie je a využívajú ho iba chodci.

01 - Modified: 2019-10-21 14:50:52 - Feat.: 0 - Title: Predbieha nás aj Balkán. A Bratislava prichádza o milióny eur 02 - Modified: 2019-10-21 14:55:56 - Feat.: 0 - Title: Bratislava chce a potrebuje kongresy, nemá ich kam dať 03 - Modified: 2019-10-24 06:54:09 - Feat.: 0 - Title: Južnú železničnú trať vynovia. Dôvodom sú bratislavské satelity 04 - Modified: 2019-10-24 12:28:42 - Feat.: 0 - Title: Bratislava podáva trestné oznámenie po kontrole vo vodárenskej spoločnosti 05 - Modified: 2019-10-29 10:30:50 - Feat.: 0 - Title: Nesrovnal pomenoval problémy Bratislavy. Poukázal na rozlohu a roztrieštenosť
01 - Modified: 2022-07-01 13:08:14 - Feat.: - Title: Bratislava hľadá nového mestského kontrolóra, prihlásiť sa možno do polovice septembra 02 - Modified: 2022-07-01 12:33:55 - Feat.: - Title: Na bratislavskom kúpalisku Mičurin spustili sezónu, cena vstupného sa nezmenila 03 - Modified: 2022-07-01 11:26:51 - Feat.: - Title: Kauza v štátnej teplárni. Šéfovia po voľbách pred svojím odvolaním podpísali miliónový dodatok 04 - Modified: 2022-06-30 22:00:00 - Feat.: - Title: Nové vežiaky prinášajú reštauráciám klientelu, ale aj konkurenciu. Gastro musí o zákazníkov bojovať 05 - Modified: 2022-06-29 12:53:42 - Feat.: - Title: Na bratislavskom letisku sa cestujúci pri vybavení nezdržia, no personál chýba
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. júl 2022 16:17