StoryEditor

Fico sa pustil do Figeľa: Ak je niekto uplakaný malý chlapec, nemá čo robiť v politike

19.04.2015, 13:13
Autor:
TASRTASR
"Odvolať ma môžete, vy máte moc, ale my máme pravdu,“ odkázal predseda KDH premiérovi v televíznej diskusii.

Podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ (KDH), ktorý v parlamente čelí pre situáciu okolo Váhostavu-SK odvolávaniu zo strany vládneho Smeru-SD, sa podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) správa ako uplakaný malý chlapec. "A ak je niekto uplakaný malý chlapec, nemá čo robiť v politike," vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácii T3 V politike.

Pripomenul, že zákon o reštrukturalizácii bol prijatý v roku 2005, pričom sa na jeho základe zorganizovalo asi 560 reštrukturalizácií. "Vymyslela ho pravica. My sme proti nemu všetci do jedného hlasovali v roku 2005, aj proti novelizácii v roku 2011, ktorá predovšetkým chráni firmu, ktorá dlhuje," upozornil Fico s tým, že Figeľ sa teraz nemôže zbavovať zodpovednosti a poukazovať iba na jedinú firmu, ktorou je Váhostav-SK.

Fico verí v trestné stíhanie osôb

Za podstatu súčasného problému označil nízke ceny nastavené v rokoch 2010 a 2012, keď bol Figeľ ministrom dopravy. "Za to musí niekto niesť zodpovednosť," podčiarkol, pričom privítal, že sa začalo trestné stíhanie a verí, že to bude pretavené do trestného stíhania konkrétnych osôb.

Figeľ oponoval, že ceny neurčuje minister, ale súťažiaci, ktorými sú reálne firmy. Zdôraznil, že problémom je jediná firma, ktorá sa správala inak ako ďalšie firmy. Ako dodal, iné spoločnosti, ktoré v tom čase zvíťazili a stavali, aj platili. "Prečo na iných stavbách živnostníci dostali zaplatené a pri Váhostave-SK je zrazu po troch rokoch celoštátny problém. Lebo má firma isté krytie," poznamenal.


Premiér Robert Fico s predsedom KDH Jánom Figeľom. Snímka: TASR/M. Baumann

Podľa neho sa premiér snaží zbaviť zodpovednosti a hádzať vinu na iných, hlavne na iné vlády. "Keby ste chceli konať, tak bolo množstvo momentov od roku 2012, kedy sa dali tieto veci riešiť. Je to falošné, arogantné a zúfalé," adresoval Ficovi.

Figeľ: Vy máte moc, ja pravdu

Na margo Figeľovho odvolávania premiér poznamenal, že ho teraz vôbec nezaujíma, čo sa so súčasným podpredsedom parlamentu stane. Avizoval že Smer-SD sa k nemu vráti až po schválení potrebných zákonov, ktoré vyriešia aktuálnu situáciu malých a stredných veriteľov Váhostavu-SK.

Nepovedal však jasne, či jeho vládna strana nakoniec cúvne od návrhu na jeho odvolanie.

"Odvolať ma môžete, máte moc, ale my máme pravdu. Tu sa bavíme o situácii, keď sú reálne ceny porovnateľné s Európou považované za problém a pri jednej firme je to až škandál. Celá reštrukturalizácia Váhostavu-SK je podvodom od začiatku," zdôraznil Figeľ.

„Hrozné kecy

KDH už avizovalo, že sa na tajnom hlasovaní, kedy sa bude rozhodovať o jeho zotrvaní na podpredsedníckom poste, nezúčastní. Dôvod je podľa Fica jasný.

Ako uviedol, minimálne polovica poslaneckého klubu KDH za ním chodí s tým, že keby bolo tajné hlasovanie, tak odvolanie Figeľa nepodporí iba 83 zákonodarcov za Smer-SD, ale by pravdepodobne dostal podstatne viac hlasov. "Nedovolia vlastným poslancom, aby išli k urne a vyslovili podporu alebo nepodporu," konštatoval.

"Hrozné kecy. Povedzte meno, kto vám takého hlúposti hovorí. Nejdeme asistovať na politickej poprave, ktorú si organizujete," prízvukoval Figeľ s tým, že Smer-SD si túto politickú popravu vyvolal, tak je na ňom, kedy, ako a či ju vôbec dokončí. Pripomenul však, že návrh na jeho odvolanie podpísalo namiesto 83 poslancov Smeru-SD iba 40. "Možno vy nie ste jednotní," upozornil.

Ako uviedol Fico, živnostníkom chce ponúknuť dve riešenia. Jedným je, že živnostníci a malé a stredné firmy dostanú od Váhostavu 15 % ceny v prvých štyroch rokoch a neskôr si zvyšok budú môcť vymáhať zo ziskov spoločnosti. Druhým riešením podľa Fica je, že štát odkúpi 50 percent pohľadávok od Váhostavu a štát sa tak stane veriteľom firmy.

Peniaze z bankových odvodov

Fico na to chce použiť peniaze z bankových odvodov. Zároveň chce podnikateľom, ktorým Váhostav nezaplatil, vyplatiť 50 percent z toho, čo im firma dlhuje. Ako sa vyjadril Fico v relácii, rozhodnúť sa budú musieť živnostníci sami. Upozorňuje však, že Váhostav sa už začal vyhrážať konkurzom.

Figeľ pripomenul, že Váhostav je bonitná firma, ktorá má viac majetku ako dlhov. S odvolaním sa na účtovnú uzávierku Váhostavu Figeľ tvrdí, že firma je v pluse.

V relácii Fico vyčítal predsedovi KDH nízke ceny diaľnic, Figeľ vyčítal Ficovi zase predražené PPP projekty, ktoré on ako minister dopravy stopol.

 

01 - Modified: 2007-05-14 11:35:40 - Feat.: 0 - Title: Za štyri mesiace štát vybral na DPH 44,215 mld. Sk
01 - Modified: 2022-11-13 10:45:53 - Feat.: - Title: Cintorín stavebných firiem sa tento rok rekordne rozšíril. Nevládzu drahé materiály a energie 02 - Modified: 2022-09-17 22:07:18 - Feat.: - Title: Diaľničné obchvaty Ružomberka a Prešova. Najprv bitka o výstavbu, teraz straty 03 - Modified: 2022-05-23 08:52:35 - Feat.: - Title: Široký prepísal honosný palác na svoje deti. Jeho meno sa spomína aj v kauze Očistec 04 - Modified: 2022-02-03 07:02:04 - Feat.: - Title: Mali blízko k Ficovmu Smeru, dnes ich spája biznis v zdravotníctve. Široký ovládol Kiňovu nemocnicu 05 - Modified: 2022-01-22 12:02:00 - Feat.: - Title: Šéf Váhostavu pre HN: Diaľnica pri Ružomberku sa dá stihnúť do roku 2023. Na ťahu je však teraz štát
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. november 2022 05:30