Šéf SaS Richard SulíkTASR/M. Baumann
StoryEditor

Sulík vyzval Kažimíra, aby odvolal šéfa Finančnej správy

08.04.2016, 10:19

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD), aby odvolal z funkcie prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho.

Dôvodom sú medializované podozrenia z ovplyvňovania výsledku daňovej kontroly v prospech podnikateľa Ladislava Bašternáka v kauze bytového domu Five Star Residence. Imrecze tieto obvinenia odmieta.

"Napriek tomu, že tieto závažné obvinenia voči Imreczemu vzniesol anonym, bývalá zamestnankyňa finančnej správy, strana SaS ich považuje za vierohodné. Aj preto, lebo uvádzajú podrobnosti, ktoré mohol mať len pracovník zvnútra finančnej správy," uviedol dnes v stanovisku strany jej predseda Richard Sulík.

Podozrenie z daňového podvodu, ktorému je vystavený podnikateľ Bašternák, nie je podľa liberálov možné objektívne vyšetriť, keď na čele finančnej správy budú pôsobiť ľudia, ktorí mohli jeho konanie kryť.

Medializované informácie podľa SaS nasvedčujú tomu, že v prípade Five Star Residence môže ísť o organizovanú skupinu páchateľov, a to aj na najvyšších miestach.

"Žiadame preto špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a príslušné policajné orgány, aby na vyšetrovanie tohto prípadu zriadili vyšetrovací tím, ktorý bude v zmysle Trestného poriadku o svojich výsledkoch pravidelne informovať verejnosť," dodávajú liberáli.

Imrecze na tieto obvinenia už skôr reagoval.V stredu (6.4.) na tlačovej konferencii vyhlásil, že finančná správa nekryje daňové podvody. Takéto obvinenia vníma šéf daniarov ako snahu o diskreditáciu vedenia a zamestnancov finančnej správy a ako účelovú kampaň proti boju s daňovými podvodmi.

"Za touto kampaňou proti finančnej správe vidím to, že niekomu nevyhovuje, že rušíme kšefty DPH-čkárom a že už štyri roky vedieme veľmi aktívny a intenzívny boj proti daňovým podvodom. Anonym, ktorý údajne písala naša bývalá zamestnankyňa, obsahuje veľa nepravdivých informácií," zdôraznil Imrecze.

Ministerstvo financií v reakcii uviedlo, že ide o anonymné obvinenia a minister financií na základe takýchto neoverených informácií nemá dôvod spochybňovať prácu finančnej správy a jej predstaviteľov.

Niekto sa pravdepodobne týmto anonymným spôsobom snaží poškodiť dobré meno inštitúcie, ktorá intenzívne bojuje proti daňovým únikom, čoho dôkazom je každoročné zvyšovanie efektivity výberu daní. MF SR si zároveň kladie otázku, kto má úžitok z takéhoto nepodloženého ohovárania s cieľom zhoršiť atmosféru na FS. Minister financií už požiadal generálneho prokurátora aby celú vec ihneď prešetril," zvádza sa v stanovisku.

01 - Modified: 2022-12-01 20:15:49 - Feat.: - Title: Klus požiada o ukončenie členstva v SaS. Nevie sa stotožniť s návrhom na odvolanie vlády 02 - Modified: 2022-12-01 17:40:05 - Feat.: - Title: Neviem, kto bude ešte chcieť ísť s SaS do vlády, keď každú povalí, tvrdí šéf Sme rodina 03 - Modified: 2022-12-01 11:29:34 - Feat.: - Title: SaS a Hlas sa spojili proti vláde. Navrhnú odvolanie Hegera, oznámil Sulík 04 - Modified: 2022-11-28 15:01:33 - Feat.: - Title: Sulík: Hirmanov rezort chce znížiť nároky na vzdelanie pri nomináciách do štátnych podnikov 05 - Modified: 2022-11-27 11:44:21 - Feat.: - Title: Kolíková: SaS nepodporí návrh budúcoročného štátneho rozpočtu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. december 2022 07:12