StoryEditor

Chce poukázať na hlúposť slovenských úradov, postavil dom hore nohami

14.07.2016, 14:43
Autor:
ČTKČTK
Ako atrakciu aj prejav kritiky voči postupu úradov nechal liptovský podnikateľ Cyril Fogaš postaviť dom hore nohami.

Stavba vyrástla neďaleko Liptovského Mikuláša a už krátko po svojom otvorení prilákala stovky ľudí, povedal Fogaš ČTK.

Vybavenie netradičného domu je pripevnené nad hlavami návštevníkov. Súčasťou interiéru je aj kuchynská linka, toaleta či stoly. Izby sú zariadené tematicky a na svoje si prídu hlavne deti. Nechýba detská izba so Snehulienkou a siedmimi trpaslíkmi, Červená čiapočka a vlkom. Dopĺňajú ich rôzne známe postavičky, ako napríklad myšiak Mickey.

Samo obrátenie stavby hore nohami nie je jej jedinou zvláštnosťou. Dom je okrem toho naklonený v dvoch rovinách. "Návštevníci majú po niekoľkých minútach pobytu pocit, ako by boli opití," povedal Fogaš, podľa ktorého ide o jedinú atrakciu svojho druhu na Slovensku, hoci vo svete existuje niekoľko podobných stavieb.

Nápad postaviť "dom na streche" dostal Fogaš kvôli postupu slovenských úradov, ktoré mu najprv povolili postaviť nový heliport, nakoniec ho vybudovať ale nemohol. Atrakcia tak má upozorniť, že na Slovensku sa niektoré veci dejú tak, že sa z toho ľuďom zatočí hlava.

"Celý dom je symbolom ľudskej hlúposti a nestability podnikateľského prostredia. Podnikateľ nemá právnu istotu, že to, čo začne, bude môcť aj dokončiť," povedal Fogaš.

Príprava a stavebné práce si vyžiadali netradičné postupy a ukotvenie do betónového základu. "Je na to urobená zvláštna statika. Na konštrukciu bolo použitých 120 ton ocele," uviedol podnikateľ. Steny domu, ktorý prišiel na viac ako štvrť milióna eur, sú z dreva.

Už počas niekoľkých dní od otvorenia atrakcie, ktorá sa nachádza blízko akvaparku Tatralandia, ju podľa podnikateľa navštívili stovky ľudí. Vstupné pre dospelých príde na štyri eurá, detí majú zľavu.

01 - Modified: 2024-05-11 22:00:00 - Feat.: - Title: Novostavba nad Žilinou: Pozrite si úchvatnú a premyslenú realizáciu domu, ktorý spolupracuje s terénom 02 - Modified: 2024-05-09 19:07:00 - Feat.: - Title: Poľský minister obrany čelí kritike za výroky o balíčku pre prípad núdze. Vyvolal vlnu kritiky 03 - Modified: 2024-04-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Čo sa dalo využiť a opraviť, zostalo: Rekonštrukcia v Šali je dokonalá premena nudnej kocky na živý priestor 04 - Modified: 2024-04-29 08:10:05 - Feat.: - Title: Odstávky elektriny zasiahnu vyše 2000 domácností a firiem na Kysuciach a Liptove 05 - Modified: 2024-04-25 08:59:06 - Feat.: - Title: Majk Spirit čelí kritike za fotografiu s ministrom vnútra. Konečne prelomil mlčanie. Bola Pellegriniho podpora zaplatená?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
21. máj 2024 10:07