StoryEditor

Voliť poštou zo zahraničia by sa mohlo dať aj v prezidentských voľbách

19.07.2022, 16:47
Autor:
TASRTASR
  • Súčasťou zákona je aj presunutie prezidentských volieb, aby boli v rovnakom dátume ako Európske voľby.
  • Žiadosť o voľbu poštou bude písomná aj elektronická. 
  • Voľby prezidenta by sa podľa návrhu vyhlasovali najneskôr 110 dní pred ich konaním.

Voliť poštou zo zahraničia by mohli Slováci už aj prezidenta Slovenskej republiky. Predpokladá to návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý predložilo Ministerstvo vnútra  na medzirezortné pripomienkovanie.

Rezort chce tiež zákon upraviť tak, aby mohlo byť druhé kolo prezidentských volieb v rovnaký deň ako voľby do Európskeho parlamentu.

Zabezpečiť by to mal informačný systém

"Predmetom úpravy predkladaného návrhu zákona je rozšírenie voľby poštou zo zahraničia pre voľby prezidenta s vytvorením možnosti hlasovať aj v druhom kole volieb, ak ani jeden z kandidátov v prvom kole volieb nezískal potrebný počet hlasov," uviedol rezort v dôvodovej správe návrhu.

Vytvoriť by sa mal informačný systém pre voľbu poštou. V ňom by sa volič zapísal do osobitného zoznamu voličov a videl by pohyb poštovej zásielky a hlasovacieho lístka.

"Zavádza sa nová služba – získanie hlasovacieho lístka z webovej stránky ministerstva vnútra," uviedol rezort v dôvodovej správe návrhu. Žiadatelia by tak už nemuseli komunikovať s obcou ich trvalého pobytu, ale všetky žiadosti by sa adresovali na ministerstvo vnútra.

image

Ilustračná fotografia. FOTO: Peter Mayer

Žiadosť o voľbu poštou by bolo možné podať elektronicky cez informačný systém alebo v listinnej podobe.

Návrh hovorí o tom, že na hlasovanie poštou by už nemuselo byť potrebné zasielať voličom hlasovacie lístky do zahraničia. Voliči by si ich vytlačili z webu ministerstva vnútra.

Záujem o eurovoľby je nízky

Spojením európskych volieb a druhým kolom voľby prezidenta chcú dosiahnuť vyšší záujem ľudí o eurovoľby a posilniť legitimitu volených poslancov. Predpokladom na spojenie volieb, ako aj zavedenie voľby poštou vo voľbách prezidenta, je novelizácia Ústavy SR.

Voľby prezidenta by sa podľa návrhu vyhlasovali najneskôr 110 dní pred ich konaním. V súčasnosti je to 55 dní vopred.

Pre voľbu poštu by sa zriadil osobitný okrsok, pre ktorý by sa tvorili okrskové volebné komisie. "Okrem toho, že minimálny počet členov tejto volebnej komisie sa navrhuje ustanoviť na deväť, počet okrskov, pre ktoré sa budú utvárať okrskové volebné komisie, bude známy až po uplynutí lehoty pre podanie žiadosti o voľbu poštou," vysvetlilo Ministerstvo.

Počet okrskov bude závisieť od počtu občanov, ktorí by prejavili záujem o hlasovanie poštou zo zahraničia.

Počíta sa aj s problémami pri posielaní

Pokiaľ by si volič zásielku s hlasovacími materiálmi v zahraničí neprevzal a obálka sa vráti ministerstvu ako nedoručená, volič by mohol najneskôr desať dní predo dňom konania volieb požiadať o opätovné zaslanie hlasovacích materiálov.

"Lehota je dôležitá preto, aby sa zabezpečila návratnosť hlasovacích lístkov s prihliadnutím na doručovacie lehoty pošty," uviedol rezort.

Volič by mohol zároveň voľbu poštou zrušiť, ak by chcel napríklad požiadať o hlasovací preukaz a hlasovať na území SR.

"Zrušiť voľbu poštou možno však iba v prípade, že obálka s volebnými materiálmi sa vrátila ministerstvu vnútra ako nedoručená. V opačnom prípade by nebolo možné zamedziť dvojitému hlasovaniu," priblížilo Ministerstvo vnútra v návrhu.

Rezort vnútra navrhuje účinnosť novely od 1. marca 2023.

01 - Modified: 2022-07-16 05:57:38 - Feat.: 1 - Title: Čakali sme na to tisíc rokov, vyhlásil v tej dobe Mečiar. Pred 30 rokmi prijali Deklaráciu o zvrchovanosti 02 - Modified: 2022-07-14 09:45:56 - Feat.: 1 - Title: Vláda chce posilňovať princípy otvoreného vládnutia, ciele stanovil akčný plán 03 - Modified: 2022-07-13 08:26:58 - Feat.: 1 - Title: Rezort vnútra sa nestotožňuje s pokutou ÚVO za zmluvu spred piatich rokov, zvažuje právne kroky
01 - Modified: 2023-06-05 10:54:43 - Feat.: - Title: Jablko a Demokrati sa spájajú do volieb, ohlásil Heger. Nicholsonová bude na chvoste kandidátky 02 - Modified: 2023-06-04 12:30:22 - Feat.: - Title: PRIESKUM Voľby by v máji opäť vyhral Smer-SD so ziskom 18 percent, za ním je Hlas 03 - Modified: 2023-06-03 12:40:38 - Feat.: - Title: Turecký prezident Erdogan zložil prísahu na ďalšie volebné obdobie, prvýkrát v druhom kole 04 - Modified: 2023-06-03 05:14:41 - Feat.: - Title: Premiér Ódor hľadá konsenzus kvôli politickým krokom, ktoré majú pokračovať aj po voľbách, tvrdí Hrabko 05 - Modified: 2023-06-02 15:25:05 - Feat.: - Title: Minister obrany Sklenár: Dezinformácie sa sústredia na kampaň, proces volieb na Slovensku neovplyvnia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. jún 2023 13:00