Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2016, 14:56

Skvelý úspech našich slalomárov, Slováci ovládli majstrovstvá Európy

Skvelý úspech našich slalomárov, Slováci ovládli majstrovstvá Európy
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Alexander Slafkovský sa stal v Liptovskom Mikuláši majstrom Európy v C1. Vo finálovej jazde bol o 1,79 s rýchlejší ako ďalší Slovák Michal Martikán. Matej Beňuš, ktorý bude v tejto disciplíne reprezentovať Slovensko na OH 2016 v Rio de Janeiro, skončil piaty.

Čerstvý európsky šampión po dojazde do cieľa neskrýval nadšenie. Hoci ešte netušil výsledky ďalších troch pretekárov, zo svojej jazdy mal takú radosť, že odhodil pádlo. "O pádlo som veru prišiel, ale mám ešte nejaké v zálohe," povedal s úsmevom. Napokon mu radosť zostala aj po dojazde posledného singlistu a v domácom prostredí sa mohol tešiť z titulu majstra Európy. "Bola to gradujúca jazda. Spočiatku som išiel na istotu, potom som pridal a tlačili ma aj ľudia. V závere som spravil menšiu chybu, ale držal som to už zubami-nechtami, aby som to do konca zvládol. Som šťastný, že všetko takto klaplo," poznamenal Slafkovský pre TASR.

V domácom prostredí nesklamal ani Martikán. Do svojej medailovej zbierky pridal už devätnástu medailu z európskych šampionátov. K trinástim zlatým a jednej bronzovej pribudla piata strieborná. "Teší ma, že som bol rýchlejší než Saša, ktorý je skvelý pretekár, ale mal som ľahké dotyky na bránkach. Som rád, že sa nám podarilo získať dve medaily," poznamenal Martikán.

Slovenských pretekárov hnala vpred aj početná divácka kulisa. "Atmosféra bola skvelá a to aj napriek počasiu, ktoré nebolo pre divákov ideálne. Chcem sa všetkým poďakovať za skvelú atmosféru, ktorá vo mne ostane do konca života," dodal Martikán.

Beňuš mal vo finále najvyššie ambície. V cieli ho mrzela chyba, ktorá ho stála lepšie umiestnenie. "Pokazil som záver. Počas jazdy som sa cítil dobre a myslím si, že bola rýchlejšia než kvalifikačná," poznamenal už istý účastník OH v Riu.

      Výsledky ME vo vodnom slalome, sobota:
      Finále C1 muži: 1. ALEXANDER SLAFKOVSKÝ (SR) 99,87, 2. MICHAL MARTIKÁN (SR) +1,79 sek., 3. Ander Elosegi (Špan.) +2,69 s, 4. Denis Gargaud.Chanut (Fr.) +4,16 s, 5. MATEJ BEŇUŠ (SR) +11,69 s, 6. Franz Anton (Nem.) +12,41 s, 7. Gregorz Hedwig (Poľ.) +16,71 s, 8. Pierre-Antonie Tillard (Franc.) +22,03 s, 9. Aleksand Lipatov (Rus.) +58,54 s, 10. Sideris Tasiadis (Nem.) +58,55 s.

Darilo sa aj hliadke

Slovensko získalo na ME vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši druhú zlatú medailu. Postarala sa o ňu hliadka 3xC1 v zložení Michal Martikán, Matej Beňuš, Alexander Slafkovský, ktorá triumfovala suverénnym spôsobom s náskokom 7,44 s pred Poliakmi. Slafkovský vybojoval v sobotu najcennejší kov aj medzi singlistami.

Slovenskí reprezentanti sa na trať dostali ako poslední z 10-členného finále a potvrdili vysoké ambície. "Vôbec som nevedel časy ostatných tímov. Sústredil som sa iba na seba a vedel som, že som raz ťukol. Potom mi aj Maťo Beňuš povedal, že ťukol. Bolo to také na istotu. Vedeli sme, že v spodnej časti trate to viacerí pokazia, tak sme išli tak, aby sme si nezavadzali a aby bola jazda čo najplynulejšia. To sa nám aj podarilo," uviedol pre TASR Slafkovský.

Na medailu napokon dosiahol aj Beňuš, ktorý bol v súťaži jednotlivcov na piatom mieste. "Ja osobne som sa od polovice trate trochu trápil, ale stačilo to na víťazstvo. Hovorí sa, že druhý to má najťažšie, pretože musí dávať pozor na prvého i tretieho," poznamenal Beňuš. Nechýbalo veľa a favorizovaná slovenská hliadka mohla mať problémy s nástupom na trať. "Spravili sme rozruch pred štartom, keď sme my dvaja s Michalom mali inej farby štartové čísla. Tak sme narýchlo zháňali nové, aby nás nediskvalifikovali," prezradil Slafkovský pre TASR.


      Výsledky ME vo vodnom slalome, sobota:
      Finále 3xC1 mužov: 1. SLOVENSKO 118,26 sek., 2. Poľsko +7,44 s., 3. Veľká Británia +10,41 s., 4. Česká Republika +15,18 s., 5. Rusko +15,56 s., 6. Francúzsko +16,23 s., 7. Nemecko +17,42 s., 8. Španielsko +29,48 s., 9. Slovinsko +120,60 s., 10. Taliansko +122,59 s.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.