Španiel Fabian Ruiz sa teší so spoluhráčmi po strelení gólu počas osemfinálového zápasu Španielsko - Gruzínsko na ME vo futbale v Kolíne nad Rýnom v nedeľu. FOTO: TASR/AP

EURO 2024: Španieli postupujú do štvrťfinále, nad Gruzínskom triumfovali 4:1

30.06.2024, 23:04

Od 18. minúty prehrávali po vlastnom góle Robina Le Normanda, no ešte do prestávky vyrovnali Rodrim a na začiatku druhého polčasu rozhodol o ich triumfe Fabian Ruiz.

Futbalisti Španielska sa stali ďalšími štvrťfinalistami ME 2024. V nedeľňajšom osemfinálovom dueli zvíťazili v Kolíne nad Rýnom nad Gruzínskom 4:1. Od 18. minúty prehrávali po vlastnom góle Robina Le Normanda, no ešte do prestávky vyrovnali Rodrim a na začiatku druhého polčasu rozhodol o ich triumfe Fabian Ruiz. Vo štvrťfinále nastúpia Španieli v piatok 5. júla o 18.00 h v Stuttgarte proti domácim Nemcom.

Španieli začali aktívne a v 5. minúte sa po centri Carvajala ocitol v šanci Pedri, Mamardašviliho však neprekonal. Jeden z topfavoritov turnaja to skúšal najmä po ľavej strane cez Cucurellu a Williamsa, no gruzínska obrana na čele s kapitánom Kašiom bola pozorná. V 18. minúte Gruzínci udreli z prvej vážnejšej útočnej akcie. Kvaracchelija obišiel v strede poľa vracajúcich sa španielskych zadákov a prihral na pravú strenu Kakabadzemu, ktorého prudký center si zrazil Le Normand do vlastnej bránky - 0:1.

EURO 2024: Slováci boli jednu minútu od obrovskej senzácie, tlak Anglicka však nezvládli a skončili

Šancu vyrovnať mal krátko na to Ruiz, no Mamardašvili predviedol skvelý zákrok. Vyznamenal sa aj pri šanciach Cucurellu a Williamsa, no v 39. minúte kapituloval po strele Rodriho spoza šesnástky. Situáciu ešte preveroval VAR pre možný ofsajd Moratu, gól však platil.

Na začiatku druhého polčasu skúšal Kvaracchelija z polovice ihriska prekvapiť vybehnutého Simona a jeho strele nechýbalo veľa. Španieli následne pohrozili z priameho kopu. Mamardašvili vyrazil strelu Yamala, no španielska akcia pokračovala a po centri krídelníka Barcelony sa hlavou presadil Ruiz - 2:1. Po vedúcom góle španielsky tréner De La Fuente stiahol Pedriho a na ihrisko poslal Olma.

V 63. minúte sa mohol 16-ročný Yamal stať najmladším strelcom v histórii ME, no v sľubnej pozícii netrafil bránku. Kouč gruzínskeho tímu Sagnol sa snažil oživiť hru viacerými striedaniami, no Španieli kontrolovali priebeh zápasu. V 76. minúte pridal po individuálnej akcii gólovú poistku agilný Nico Williams. Triumf Španielov spečatil v 83. minúte ľavačkou Olmo.

01 - Modified: 2024-06-30 11:42:06 - Feat.: 1 - Title: Zamaskovaný muž vyliezol na strechu počas futbalového zápasu Nemcov s Dánmi, zadržala ho polícia 02 - Modified: 2024-06-30 08:40:00 - Feat.: 1 - Title: Anglický novinár pre HN: Nefunguje nám stred zálohy a naše hviezdy pôsobia unavene. Určite máte šancu uspieť 03 - Modified: 2024-06-29 22:06:47 - Feat.: 1 - Title: Nemci idú do štvrťfinále po triumfe nad Dánskom. Potvrdili rolu favorita 04 - Modified: 2024-06-29 18:50:53 - Feat.: 1 - Title: Švajčiari vyradili v osemfinále majstrovstiev Európy obhajcov titulu Talianov, udávali tempo hry 05 - Modified: 2024-06-29 17:41:58 - Feat.: 1 - Title: Môžu byť nezdolateľní. Je to najlepšie mužstvo na turnaji, varuje Calzona pred zápasom s Angličanmi
01 - Modified: 2024-06-30 20:14:46 - Feat.: - Title: EURO 2024: Slováci boli jednu minútu od obrovskej senzácie, tlak Anglicka však nezvládli a skončili 02 - Modified: 2024-06-30 18:22:08 - Feat.: - Title: EURO: Zápas Slovensko - Anglicko sledujeme online 03 - Modified: 2024-06-30 13:49:58 - Feat.: - Title: Úrady na španielskom Tenerife odvolali pátranie po nezvestnom britskom mladíkovi, vyšetrovanie však pokračuje 04 - Modified: 2024-06-30 08:40:00 - Feat.: - Title: Anglický novinár pre HN: Nefunguje nám stred zálohy a naše hviezdy pôsobia unavene. Určite máte šancu uspieť 05 - Modified: 2024-06-30 06:33:56 - Feat.: - Title: V španielskej Málage sa konal protest proti masovému turizmu
menuLevel = 2, menuRoute = sport/euro-2024, menuAlias = euro-2024, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
30. jún 2024 23:04