Pixabay
StoryEditor

Airbnb chce začať stavať vlastné domy na prenájom. Do dvoch rokov ich plánuje dvadsaťtisíc

22.10.2017, 14:22
Autor:
ČTKČTK
Nájomníci, ktorí dostanú ročnú zmluvu, budú môcť svoj byt až na 180 dní v roku prenajať ďalej.

Prenajímateľ prázdninového bývania Airbnb chce do dvoch rokov postaviť na celom svete asi 20-tisíc domov za účelom prenájmu. Uzatvárať sa to má na rok a nájomníci budú mať možnosť svoj prenajatý byt sami ďalej prenajímať.

Americká firma dúfa, že si tak vylepší reputáciu medzi majiteľmi bytov a štátnou správou, napísal vo svojom internetovom vydaní francúzsky denník Le Figaro. Jeden nájomný dom má vzniknúť vo floridskom mestečku Kissimmee.

Je to strategické miesto, vzdialené polhodinu jazdy autom od zábavného parku Walt Disney World, ktorý ročne priláka viac ako 20 miliónov návštevníkov. Obytný komplex bude zahŕňať 324 bytov a Airbnb ich postaví v spolupráci s miestnym developerom. Budova nazývaná Niido mu bude tiež patriť.

Cena bytov nie je stále jasná

Nájomníci, ktorí sa rozhodnú svoj byt ďalej prenajímať, sa stanú súčasťou programu "Friendly Buildings by Airbnb", uviedla stanica BFM Business.

Príjmy z prenájmu si v rámci programu rozdelí medzi sebou majiteľ, ktorému bude patriť 25 percent sumy, s nájomníkom, ktorý dostane zvyšok. Airbnb si vezme trojpercentný poplatok za sprostredkovanie.

Cena bytov ani výška nájmu v plánovanej budove ešte nie je známa. Dom sa bude podobať hotelu, aby sa prenajímania uľahčili. Dvere nebudú na kľúč, ale budú sa otvárať pomocou inteligentných telefónov, k dispozícii budú bezpečné úschovne a domovnícke služby.

Nájomníci nebudú musieť prijímať hostí osobne, na mieste to za nich vybaví služba "MasterHote". Domovník ich privíta, zabezpečí upratovanie a výmenu obliečok. Návštevníkom bude k dispozícii, ak budú mať otázky, pomôže im s prípadnými problémami, ktoré by sa počas pobytu mohli vyskytnúť.

Snaha o spoluprácu s developermi a majiteľmi

Airbnb sa snaží pomocou týchto projektov udobriť si majiteľov nehnuteľností a bojovať so sťažnosťami susedov na nevhodné správanie turistov v prenajatých bytoch. "Táto spolupráca je dôkazom, že majitelia, developeri a Airbnb môžu spolupracovať, všetci na tom získajú a zlepšia sa služby návštevníkom," uviedol Jaja Jackson, ktorý je v Airbnb riaditeľom organizácie Global Multifamily Housing Partnerships.

Firma sa tiež snaží upokojiť niektoré mestá, ktorá sa obávajú poklesu ponuky ubytovania. Tvárou v tvár "airbnbizácii", ktorá vyháňa z historických centier miest ich obyvateľov a nahrádza ich turistami, sprísňuje pre stále viac hlavných miest pravidlá turistického prenájmu.

Airbnb uviedla, že byty v rezidencii Niido budú musieť byť najskôr prenajaté a až potom sa začnú ponúkať na jej webe. Ak sa koncept osvedčí, vzniknú ďalšie podobné budovy. Do roku 2019 by ich mohlo byť až 20-tisíc.

01 - Modified: 2022-08-09 07:27:06 - Feat.: - Title: Inflácia v Grécku sa zmiernila, zotrváva však blízko takmer 29-ročného maxima 02 - Modified: 2022-08-08 22:00:00 - Feat.: - Title: Od lajdácky postaveného mezonetu ju odhovárali. Nevzdala sa a vzniklo z neho výnimočné bývanie 03 - Modified: 2022-08-11 08:00:08 - Feat.: - Title: Podmienky stavebných úprav v bytovom dome? Na toto si treba dať pozor! 04 - Modified: 2022-08-01 06:50:33 - Feat.: - Title: Malá štýlová kuchyňa? Aj vy môžete takú mať! 05 - Modified: 2022-07-24 09:15:42 - Feat.: - Title: Kollár prenajal lukratívnu reštauráciu na Hrade firme, ktorá sídli v budove brata obvineného Borguľu
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
12. august 2022 14:41