StoryEditor

Lacná a rýchla stavba, aká na Slovensku nemá páru. Majiteľ si tento oceľový dom postavil za 50-tisíc

30.01.2021, 23:00
Prečítajte si článok o unikátnej stavbe v Cíferi, ktorý vyšiel v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.

Dom z ocele si vysníval sám klient. Ako zámočník má tento materiál rád a vie s ním aj pracovať. Až do tej miery, že si chcel dom postaviť sám. Výsledkom je návrh na svojpomocnú, lacnú a rýchlu výstavbu.

„Náklady vyšli len na 50-tisíc eur,“ prekvapuje Adrián Kuna. Navyše, dom je kedykoľvek v budúcnosti jednoducho rozšíriteľný – s možnosťou demontáže alebo rekonštrukcie v prípade potreby.

Oceľ je tu s nami ako stavebný materiál už veľmi dlho. Aj na slovenskom trhu pôsobí viacero firiem, ktoré realizujú oceľové konštrukcie pre rodinné domy. Ten cíferský je však od bežnej produkcie odlišný.

„Kým v jej prípade ide takmer vždy o tenkostenné oceľové, pozinkované profily, aké sa používajú pre sadrokartónové priečky, dom v Cíferi má skeletovú oceľovú konštrukciu z valcovanej ocele,“ vysvetľuje Adrián Kuna. Tento typ si zvolil samotný majiteľ.

Navyše, zliatina železa sa tu premieta aj do estetiky stavby. Nielen zvonku, ale aj zvnútra. „V interiéri sú priznané mnohé nosné konštrukcie, ktoré vytvárajú základnú jedinečnú emóciu.

Unikátnu stavbu v Cíferi si pozrite v galérii:

Nenosné časti, mobiliár a doplnky si klient zhotovoval a usporadúval sám. Celkový dojem je veľmi dobrý a musím povedať, že ma klient svojím prístupom a estetickým cítením príjemne prekvapil,“ komentuje autor návrhu.

Pozitívom sú aj vlastnosti ocele. Ide o tvarovo stály a vysoko odolný materiál, s ktorým sa ľahko pracuje, má jedinečné mechanické vlastnosti a veľmi dlhú životnosť. Navyše je stopercentne recyklovateľný. „Preto si myslíme že tento dom bude príkladom pre nový typologický druh, charakteristický spojením ekonomiky s ekológiou,“ uzatvára architekt.

22. máj 2022 00:01