StoryEditor

Túžite po nezvyčajnom byte? Vyskúšajte naklonené stropy a šikmé steny

21.07.2016, 00:00
Autor:
mušmuš

Popredný španielsky architekt Raúl Sánchez použil netradičné uhly na vytvorenie miestností, ktoré pripomínajú skôr otvorené zákutia ako klasické izby, píše dezeen.com

Bielo-šedý mramor je skombinovaný so surovým betónom a odkrytým potrubím v otvorenom byte. Predely v byte namiesto reálnych priečok tvoria šikmé stropy a steny zvierajúce rôzne uhly. Vytvorili tak predely, ktoré sú skôr vizuálne.

Raúl Sánchez a jeho dizajnérsky tím zo štúdia RAS Arquitectura využilo šikmé steny na oddelenie rôznych funkcii v byte s rozlohou 110 metrov štvorcových. Miestnosť bola predtým využívaná ako kancelária. Netradičné usporiadanie stien v nej umožnilo vzniku rôznych polo-izbových jednotiek.  

Z kancelárie byt
Apartmán s názvom Corsega má dve spálne, otvorenú obývačku a kúpeľňu. Byt je dispozične navrhnutý tak, aby ho mohlo v pohodlí a bez obmedzení používať viac osôb súčasne. "Konvertovanie kancelárie na byt si vyžiadalo presnú geometrický štúdiu. Bolo totiž potrebné, aby v ňom zostali klientovi k dispozícii veľké otvorené priestory, ale aby v ňom zároveň vznikli aj miestnosti, ktoré by sa nemuseli oddeliť," hovorí architekt Raúl Sánchez.

Zasklenie vstupnej haly od podlahy až po strop umožňuje slnečným lúčom a dennému svetlu prenikať do obytného priestoru. Deväťdesiatstupňový uhol zároveň bráni výhľadu do kuchyne a vytvára tak nielen optický predel medzi miestnosťami, ale aj pocit súkromia. Ďalšia stena pod štyridsaťpäť stupňovým uhlom zabezpečuje súkromie obývacej a jedálenskej izbe.

"Vďaka šikmým stenám je z apartmánu priestor, ktorý nie je možné vidieť celý z jedného miesta.  Najprv máme v zornom poli priestrannú kuchyňu, ktorú oddeľuje od priľahlej obývacej izby ostrovček s umývadlom. Presne v tomto bode sa steny lomia pod štyridsaťpäť stupňovým uhlom, čím vytvárajú chodbu vedúcu k ostatným izbám. Obývacia miestnosť je tiež navrhnutá v štýle open space, teda otvoreného priestoru. Ale podobne ako kuchyňa si chráni súkromie vďaka geometrickej hre s priestorom," vysvetľuje Sánchez.

Jose Hevia pre RAS Arquitectura

Záplava svetla
Biely barový pult sa nachádza na mieste, kde sa stena lomí, čo naznačuje delenie medzi kuchyňou a obývačkou. Miestnosť je doplnená o žiarivo bielu kuchynskú linku s obkladom zo svetlého mramoru, ktorý zaujímavo kontrastuje s obnaženým betónom a kovovým potrubím.

Obe spálne a kúpeľňa sú prístupné z chodby, ktorá vedie z hlavného open space priestoru. Policový systém ladí s jedálenským nábytkom, čo miestnosť prirodzene presvetľuje. Spálňa a detská izba majú úzky obdĺžnikový tvar a navzájom sú oddelené len presklenými posuvnými dverami. Steny každej izby sú natreté farbou v inom tóne. Jedna je staroružová a druhá  belaso modrá. Cez sklenené dvere medzi spálňou a terasou preniká svetlo aj do pripojenej detskej izby. Spojené priestory sa dajú využiť aj ako miestnosť na hranie.

Kúpeľňa je rozdelená do troch častí. Umiestnené sú v nej dve umývadlá, dve samostatné toalety a miestnosť s vaňou a sprchovacím kútom. „Výsledkom je priestor na osobnú hygienu, ktorý môže používať niekoľko ľudí naraz. Kúpeľňa je tmavým trblietavým svetom a môže sa pochváliť aj podsvieteným zrkadlom a stropom," dodáva na záver architekt Raúl Sánchez.

01 - Modified: 2024-04-17 22:00:00 - Feat.: - Title: Príďte zažiť, ako sa bude bývať vo Vydrici! 02 - Modified: 2024-04-17 13:30:00 - Feat.: - Title: Bývanie v paneláku si vyžaduje vyššiu toleranciu voči susedom. Koho môžete požiadať o pomoc? 03 - Modified: 2024-04-19 12:51:38 - Feat.: - Title: Česi cez krízu závideli Slovákom lacné hypotéky, no situácia sa otočila. Odborník zdvíha varovný prst 04 - Modified: 2024-04-17 22:00:00 - Feat.: - Title: Priestor, ktorý stiera líniu medzi interiérom a lesom. Ovocím surovosti a minimalizmu sa stal dokonalý domov 05 - Modified: 2024-04-15 14:00:00 - Feat.: - Title: Keď sa stavba "zvrhne", a tým do seba všetko zapadne: Táto premena chalupy na domov vás doslova nadchne
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
20. apríl 2024 06:06