StoryEditor

Drevodom, aký sa len tak nevidí. Pre tento pri Banskej Bystrici použili masív

04.09.2016, 01:00
Autor:
lucluc

Už po pätnástykrát vyhlasuje Slovenská komora architektov súťaž Cena za architektúru. Hospodárske noviny ako hlavný mediálny partner vám postupne predstavia všetky nominované diela súťaže CE-ZA-AR 2016. Tak, ako ich vidia samotní autori. Vy potom môžete rozhodnúť o Cene verejnosti.

Slovenská komora architektov

Drevodom v Lučatíne
Miesto:
Lučatín 11
Kategória: Rodinné domy
Autor: Jaromír Krobot

"Nie je to typický drevodom, keďže ide o zriedka používaný systém z masívu. Cenovo nemôže konkurovať montovaným rámovým domom. Normálne je prednosťou drevodomu rýchlosť výstavby, pre architekta potom estetika drevostavby. Tá je totiž iná ako pri murovanom dome, nehovorím iba o povrchoch, ale aj o tektonike," hovorí o svojom diele architekt Jaro Krobot, ktorý priznáva, že sám by mal rád drevodom.

Dom je postavený v Lučatíne, malej obci pri Banskej Bystrici. Toto krehké prostredie jasne vystavilo medze riešenia a východiská– hmota domu, mierka, urbanizmus obce, drevo ako materiál – konštrukčný aj výrazový. "Ide o malý a jednoduchý dom. Teraz víkendový, ale s ambíciou stať sa neskôr plnohodnotným rodinným domom pre dvoch ľudí. Mojou snahou bolo preštylizovať bežnú dispozíciu do jednoduchého priestoru, zúčelniť každý meter," dodáva.

Dom s gánkom je variáciou na tému tradičného ľudového stavania. Tento priestor sa rozšíril ako komunikácia naprieč celým domom, artikulovaný otvormi od jednej fasády k druhej. Prelína sa s jednotlivými izbami, naberá funkciu zádveria či vstupnej haly, rozširuje sa v úložných priestoroch prístupných z interiéru aj exteriéru, vďaka čomu dom nemá nijaké chodby a minimum nevyužitého priestoru.

Ľudové stavanie obsahuje overené riešenia v malých mierkach, dá sa interpretovať pre dnešné potreby a výraz. Z rovnakého zdroja vychádza aj koncept trojpriestoru – predná izba ako obývací priestor, kuchyňa v strede, zadná izba – spálňa. V súčasnom dome sa do diagramu ale dostal ešte medzičlánok obsahujúci hygienické vybavenie a technológiu. Takto vytvorené jadro umožnilo minimalizovať všetky rozvody domu. "Ide o inšpiráciu ľudovou architektúrou. Jednak je to prostredie, kde sa mi to zdalo prirodzené. Ale tiež jej prirodzená účelnosť a jednoduchosť bola pre takéto zadanie veľmi vhodná. Prebral som tradičný koncept troch izieb a tiež typickú hmotovú figúru."

Hlasovať o Cene verejnosti môžete TU.

01 - Modified: 2023-05-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Zlé správy pre Slovákov, od leta sa ďalším rozplynie sen o novom bývaní. Kto sa viac nedostane k hypotéke? 02 - Modified: 2023-05-25 13:30:00 - Feat.: - Title: Nájomné byty nie sú, no dopyt po nich rastie. Bývanie je pre Slovákov čoraz menej dostupné 03 - Modified: 2023-05-12 15:00:00 - Feat.: - Title: Smrad, zvony a zabudnite na srdečnosť. Úskalia toho, keď sa mešťan presťahuje na vidiek 04 - Modified: 2023-05-09 22:10:52 - Feat.: - Title: Poslanci schválili zmeny v štátnej podpore nájomného bývania, obyvatelia nebudú platiť viac 05 - Modified: 2023-05-07 08:42:03 - Feat.: - Title: Úvery na nové bývanie sú v útlme, ľudia objavujú rekonštrukcie
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
31. máj 2023 21:19