StoryEditor

Byt, kde architekti odstránili úplne všetko. Aby vystavali príjemné rodinné bývanie

18.09.2016, 00:00
Autor:
lucluc

Už po pätnástykrát vyhlasuje Slovenská komora architektov súťaž Cena za architektúru. Hospodárske noviny ako hlavný mediálny partner vám postupne predstavia všetky nominované diela súťaže CE-ZA-AR 2016. Tak, ako ich vidia samotní autori. Vy potom môžete rozhodnúť o Cene verejnosti.

Slovenská komora architektov

Byt G
Miesto: Bratislava
Kategória: Interiér
Autori: Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szöke

Skromný a jednoduchý byt, a napriek tomu veľmi príjemný. "Byt G je kompletná rekonštrukcia bytu v bratislavskom Starom Meste. Pôvodný byt sa vyčistil na nosnú konštrukciu. Boli odstránené omietky, priečky, podlahy, kúpelňa s WC, okná. Nový byt je opakom starého. Priestor je otvorený, svetlý, byt je preplávajúci – okná sú orientované na obe strany domu a v dispozícií je priehľad/prevetranie naprieč celým bytom," hovorí architekt Ivan Príkopský. 

Byt slúži aktívnej rodine s troma, čoskoro štyrmi členmi. "Je to rodina, ktorá má rada mestský život, šport a spoločne strávené chvíle. Požiadavky boli dané presne: výhľad, veľa času s deťmi, kuchyňa, jedáleň, obývačka/herňa ako jeden priestor, veľa zabudovaného úložného priestoru, funkčné a trvácne povrchy, časté návštevy, okolo dennej časti samostatná spálňa, detská izba, detská izba/pracovňa alebo TV miestnosť a dve kúpelne." Náročná na rekonštrukcii bola podľa tvorcov hlavne práca s rozpočtom a časom.

Výhľad na bratislavské Staré mesto a južné slnko sa rozšíril na tri okná z jedného priestoru, je znásobený zrkadlom. "Byt chce byť stavbou, podkladom na ktorom môže vyrásť domov. Kvalita a rafinovanosť prevedenia rastie do výšok spolu s nákladmi. Masívny, niekedy primitívny, často nepresný, ale trvanlivý detail je nahrádzaný jemnejším, presným, dokonalým, zložitým často neopraviteľným."

V byte G je použité minimum materiálov a detailov. "Dubová podlaha, skrine z bielej drevotriesky a preglejky, biele steny, kúpelne majú gresový obklad na stenách a liatu epoxidovú podlahu. Detaily sú na pár výnimiek štandardné. V byte máme radi drevené ostenie okolo okien a stolárske prvky s viacerými funkciami, napríklad knižnicu, ktorá je zároveň stenou alebo úložný box na bicykle so zrkadlom a zásuvkami na drobnosti."

Samoúčel podľa architektov predbieha funkčnosť. "Máme pocit, že architektúra ako hľadanie rámcových odpovedí, zrkadlenie doby sa posúva k dizajnu a hľadaniu možností prevedenia. Byt G chce byť stavbou, architektúrou, nie dokonalým dizajnom."

Hlasovať o Cene verejnosti môžete TU.

01 - Modified: 2023-06-08 11:32:17 - Feat.: - Title: Na začiatku bol vykradnutý, vlhký holopriestor. Tejto chalupe v Štiavnici vrátili noblesu starých čias 02 - Modified: 2023-06-01 13:30:12 - Feat.: - Title: V Bratislave bude drahšie bývať, hlavné mesto zvyšuje dôležitú daň. O koľko eur si priplatíte? 03 - Modified: 2023-05-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Zlé správy pre Slovákov, od leta sa ďalším rozplynie sen o novom bývaní. Kto sa viac nedostane k hypotéke? 04 - Modified: 2023-05-25 13:30:00 - Feat.: - Title: Nájomné byty nie sú, no dopyt po nich rastie. Bývanie je pre Slovákov čoraz menej dostupné 05 - Modified: 2023-05-12 15:00:00 - Feat.: - Title: Smrad, zvony a zabudnite na srdečnosť. Úskalia toho, keď sa mešťan presťahuje na vidiek
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
10. jún 2023 19:44