StoryEditor

Navrhli netradičný rodinný dom pod Kalváriou. Zmenili tak centrum celej obce

20.09.2016, 19:00
Autor:
lucluc

Už po pätnástykrát vyhlasuje Slovenská komora architektov súťaž Cena za architektúru. Hospodárske noviny ako hlavný mediálny partner vám postupne predstavia všetky nominované diela súťaže CE-ZA-AR 2016. Tak, ako ich vidia samotní autori. Vy potom môžete rozhodnúť o Cene verejnosti.

Slovenská komora architektov


Rodinný dom pod Kalváriou
Miesto:
Kaplnská ulica, Veľké Uľany
Kategória: Rodinné domy
Autori: Peter Šercel, Andrej Švec

"Každé špecifikum pomáha pri návrhu, Kalvária nie je výnimkou," hovorí architekt Peter Šercel o rodinnom dome, ktorý zrealizovali. Koncepcia návrhu vychádza zo zachovania ducha miesta na pozemku v obci Veľké Úľany. Pozemok je špecifický svojou blízkosťou s dôležitou mestskou pamiatkou (kalváriou) a vysokým porastom. Rodinný dom je koncipovaný tak, aby ponúkal výhľad na kalváriu a súčasne poskytoval dostatočné prepojenie interiéru a exteriéru pomocou veľkorysého presklenia."Snažili sme sa len o zakomponovanie rodinného domu do existujúcej štruktúry zástavby a zachovanie genia loci. Pri návrhu sme sa odrazili od zachovania výhľadov a orientácie."

Najťažšia bola podľa tvorcov koordinácia stavby vzhľadom na svojpomocnú výstavbu s pomocou lokálnych remeselníkov a majstrov. "Zo začiatku boli obyvatelia obce prekvapení, ale reakcie boli zväčša pozitívne. Nevyužitá parcela v strede obce dostala nový zmysel a tvár."

​Objekt je založený na základovej doske, aby neporušil koreňovú sústavu pod domom a mohla sa tak zachovať pôvodná vysoká zeleň na pozemku."Koreňová sústava mala vplyv len na zakladanie rodinného domu. Preto aj materiály sme sa snažili používať vo svojej prirodzenej podstate." V interiéri aj exteriéri sa používajú len prírodné materiály ako drevo, kameň a biela omietka. Objekt tak pôsobí vzdušne a otvorene a svojou jednoduchou architektúrou zachováva genia loci svojho okolia.

Hlasovať o Cene verejnosti môžete TU.

01 - Modified: 2023-05-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Zlé správy pre Slovákov, od leta sa ďalším rozplynie sen o novom bývaní. Kto sa viac nedostane k hypotéke? 02 - Modified: 2023-05-25 13:30:00 - Feat.: - Title: Nájomné byty nie sú, no dopyt po nich rastie. Bývanie je pre Slovákov čoraz menej dostupné 03 - Modified: 2023-05-12 15:00:00 - Feat.: - Title: Smrad, zvony a zabudnite na srdečnosť. Úskalia toho, keď sa mešťan presťahuje na vidiek 04 - Modified: 2023-05-09 22:10:52 - Feat.: - Title: Poslanci schválili zmeny v štátnej podpore nájomného bývania, obyvatelia nebudú platiť viac 05 - Modified: 2023-05-07 08:42:03 - Feat.: - Title: Úvery na nové bývanie sú v útlme, ľudia objavujú rekonštrukcie
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
31. máj 2023 22:44