Spodná hrana trámov prebiehajúcich rovnobežne s podlahou je podsvietená LED pásmi.Martin Matula pre Velux
StoryEditor

Pýcha majiteľov z Košíc: Zo starej povaly vykresali dva nadštandardné mezonetové byty

01.04.2017, 13:44
Autor:
řezřez
Zrekonštruovať starú povalu býva často jedinou možnosťou, ako získať zaujímavé bývanie v historickom centre mesta. To platí aj v Košiciach.

Zanedbaná povala starého meštianskeho domu bola lákavou výzvou, na ktorej realizáciu však starostlivo dohliadali pamiatkari, uvádza idnes.cz. Do rekonštrukcie sa majiteľ nemohol, s ohľadom na vek a hodnotu domu, pustiť sám už kvôli pamiatkovému úradu, ktorý na ňu dohliadal. Fotografie si pozrite v galérii.

​Navyše chcel od začiatku zachovať čo najviac pôvodných prvkov, typických pre ´genius loci´ starého podkrovia. V spolupráci s architektmi Kristínou Kristiánovou a Stanislavom Mrázom z Ateliéru Architektúry sa podarilo vybudovať dve bytové jednotky, ktoré dnes košickí pamiatkari prezentujú ako vydarený príklad rekonštrukcie historickej strechy.

Romantické bývanie pod hviezdami

Byt orientovaný do Hlavnej ulice ponúka pokojné bývanie a zároveň výhľad na hviezdy priamo z postele. Vchádza sa do neho cez priestrannú vstupnú časť, z ktorej vedie schodisko do súkromnej zóny.  S tou susedí kúpeľňa s toaletou. Spodná hrana trámov prebiehajúcich rovnobežne s podlahou je podsvietená LED pásmi.

Súkromná zóna na hornej galérii ponúka odpočinok na lôžku s romantickým výhľadom na nočnú oblohu. Nájdete tu aj presklenú kúpeľňu. "Kotviace oceľové konštrukcie sme museli navrhnúť tak, aby zvládli prípadné pohyby drevených trámov a zároveň slúžili ako stabilná konštrukcia pre sklenenú časť," vysvetľuje Rudolf Rafael.

Všetko na mieru

Od kovových oddeľovacích a spevňujúcich konštrukcií skiel, cez samotné sklá, ktoré prešli povrchovou úpravou v podobe chemického leptania, až po kovanie a posuvné systémy, ktorými sa sklenené panely ovládajú.

Ako dostať denné svetlo do podkrovného bytu

Pri renovácii historickej strechy sa na základe dohody s pamiatkarmi použili drevené strešné okná Velux. Prinášajú dostatok denného svetla a umožňujú aj účinné vetranie.

Architekti sú s výsledkom rekonštrukcie spokojní: "Denné svetlo hrá v živote človeka veľmi významnú úlohu. Nejde len o jeho fyzickú, ale aj o psychickú stránku. Ak sú strešné okná správne orientované, dokážu v interiéri robiť divy. "

01 - Modified: 2017-02-24 16:34:56 - Feat.: 0 - Title: Majú pasívny dom na dvore medzi činžiakmi. Na energie dajú mesačne len 15 eur
01 - Modified: 2022-08-12 05:20:19 - Feat.: - Title: Vo výstavbe sú aktuálne dva úseky budúcej diaľnice Bratislava - Košice 02 - Modified: 2022-08-10 11:19:02 - Feat.: - Title: Prejazd pre autá, cyklochodníky aj priestor pre peších. Most v Hlohovci má dátum konečnej finalizácie opráv 03 - Modified: 2022-08-09 07:27:06 - Feat.: - Title: Inflácia v Grécku sa zmiernila, zotrváva však blízko takmer 29-ročného maxima 04 - Modified: 2022-08-08 12:19:44 - Feat.: - Title: HN24: Fico na brífingu 05 - Modified: 2022-08-08 22:00:00 - Feat.: - Title: Od lajdácky postaveného mezonetu ju odhovárali. Nevzdala sa a vzniklo z neho výnimočné bývanie
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
12. august 2022 21:29