StoryEditor

Dve sýpky v Bratislave ponúknu kultúrny priestor aj veľkometrážne mezonety

08.11.2018, 11:54
Autor:
redred
Dve sýpky sa majú stať novým kultúrnym stánkom Bratislavčanov.

Zakomponovanie industriálnych stavieb do novej obytnej štvrte a zachovanie ich pôvodného historického rázu je zámer, ktorý je vítaným trendom vo vyspelej Európe.

Vizualizácie si pozrite v galérii:

​A hoci sa u nás stále častejšie stretávame s búraním tejto architektúry, objavujú sa už plány, ktoré sa snažia dať pôvodne priemyselným objektom nový význam. Takým je aj projekt Dve sýpky, ktorý sa stavia v bratislavskej mestskej časti Jarovce.

Bývalá koniareň a sýpka ponúknu charakter

Koncept areálu je v princípe jednoduchý. Charakteristickými prvkami sú budova jarovskej sýpky z roku 1958 a objekt niekdajšej koniarne, ktoré zostanú zachované. Plocha medzi nimi dá vyniknúť verejnému priestranstvu s harmonickým námestím a 11 nebytovými prevádzkami, pričom z dvoch strán ho orámujú dva nízkopodlažné obytné domy so 47 bytmi.

Rozloha 2 jednoizbových, 23 dvojizbových, 2 trojizbových a 20 štvorizbových bytov, z toho 19 mezonetov, sa pohybuje v rozpätí od 49 m2 do 213 m2. K jednotlivým bytom sú plánované buď predzáhradky, lodžie či veľkorysé terasy.

Dve sýpky majú ambíciu stať sa pomyselným srdcom Jaroviec a ponúknuť v tejto lokalite mestské bývanie londýnskeho typu. Ich vizuálna identita sa už na prvý pohľad líši od ostatných developerských projektov.

Všetky objekty budú mať jednotný historický ráz a vo vnútrobloku vznikne námestie s fontánou, uličky, prevádzky ako sú pekáreň, lekáreň, kaviareň či reštaurácia.

"Na vrchnom podlaží oboch sýpok sa priestor otvorí až po drevený krov a dá vyniknúť 4 loftovým priestorom vhodným najmä pre ateliéry umelcov, dizajnérov, architektonické štúdiá alebo reklamné agentúry,“ približuje hlavný architekt projektu Ing. arch. Martin Paško.

Vstupy do bytov a schodiská s výťahmi sú otočené do námestia, obytné miestnosti, lodžie, terasy i predzáhradky zase na opačnú stranu do pokojnej obytnej zóny. Samotnému areálu dominuje zeleň.

Podmienkou bolo zachovať ducha projektu

Maximum pozemku je venovaného chodcom a cyklistom, keďže všetkých 199 parkovacích miest pre domácich i návštevníkov je plánovaných v podzemí. Zaujímavosťou je, že Dve sýpky vznikli primárne v hlave architektov z Design factory, ktorí sa neskôr cez ADOM. M STUDIO s. r. o. stali ich generálnym projektantom.

Tím pod vedením autorizovaného architekta Martina Pašku si objekt niekdajšej sýpky pozostávajúcej z dvoch vzájomne prepojených budov vytipoval zámerne s cieľom revitalizácie brownfieldu so strategickou polohou.

„Vstúpili sme do rokovania s pôvodným vlastníkom pozemku a predstavili mu náš zámer obnovy budovy sýpky a po kladnej odozve neskôr i architektonické riešenie celého územia. Primárne sme tu plánovali vytvoriť kultúrny bod, kam by ľudia radi chodili,“ hovorí známy architekt.

Netradičný koncept najskôr dostal pracovný názov Nová sýpka a verejnosti sa predstavil ako Design Center Jarovce. S výstavbou novej štvrte sa malo začať v roku 2016, no pôvodný majiteľ pozemku sa nakoniec z vážnych zdravotných dôvodov musel projektu vzdať, práce zastavil, ale spoločnosti ADOM. M STUDIO ponúkol možnosť nájsť si nového financujúceho partnera.

Základná podmienka znela, aby duch projektu zostal zachovaný, čo splnila jedine spoločnosť Dynastion, s. r. o., ktorej dcérska spoločnosť DCJ, s. r. o. sa stala novým developerom projektu.

„Dve sýpky sa budú realizovať podľa pôvodnej myšlienky. Samotná budova sýpky prejde citlivou obnovou so zachovaním pôvodných materiálov a celkovej atmosféry. Na prízemí a prvom podlaží tvoriacom galériu vznikne otvorený priestor pre akcie kultúrno-spoločenského či komunitného rozmeru."

„Dve sýpky nás očarili svojou architektúrou a jedinečnosťou. Tento projekt citlivo kombinuje históriu s modernými trendmi v bývaní. Ponúka budúcim obyvateľom priestor na vytvorenie domova ale aj pre komunitný život,“ hovorí Svetlana Dankovičová zo spoločnosti Dynastion, s. r. o.

Generálnym dodávateľom stavby je Združenie DCJ, ktoré tvoria ADOM. M STUDIO, s. r. o. a Skeleton, a. s. Začiatok výstavby je naplánovaný na začiatok novembra 2018, nový termín ukončenia je stanovený na december 2020.

Čo vieme o spoločnosti

Spoločnosť Dynastion pôsobí na Slovensku od roku 2014 ako unikátny „family office“ zastrešujúci private equity pre klientov zo Slovenska a Čiech. Spolupracuje s najznámejšími privátnymi bankami vo Švajčiarsku a Luxembursku s dlhodobou históriou.

V zahraničí už spolufinancovala unikátny developerský projekt, a to rekonštrukciu siedmich zanedbaných historických budov v rámci projektu Savarin v centre Prahy.

Spoločnosť dlhodobo sleduje príležitosti na poli mestského urbanizmu a kladie dôraz na citlivý prístup k tradíciám a životnému prostrediu.

01 - Modified: 2018-11-07 14:22:25 - Feat.: 0 - Title: Hanba Bratislavy alebo ikonická stavba? Takto dnes vyzerá kultúrny poklad Slovenska
01 - Modified: 2022-08-09 10:16:54 - Feat.: - Title: Ceny starších bytov v Bratislave medziročne vzrástli o necelých 20 percent 02 - Modified: 2022-08-10 08:44:25 - Feat.: - Title: Dlho zanedbaný pozemok pod oknami NBS ožije. Trojizbák v budove môže stáť až 450-tisíc eur, hovorí analytik 03 - Modified: 2022-08-09 04:21:36 - Feat.: - Title: Realitný trh sa otočil, majitelia sú v nevýhode. HN prinášajú 10 rád, ako váš byt čo najrýchlejšie predať 04 - Modified: 2022-08-04 09:57:56 - Feat.: - Title: NBS hlási obrat na realitnom trhu. Predávajúci si na kupcov počkajú až pár mesiacov 05 - Modified: 2022-08-03 12:20:26 - Feat.: - Title: Pri bratislavskej novostavbe denne prejdú desiatky tisíc áut. Developer tvrdí, že našiel riešenie
menuLevel = 2, menuRoute = style/dizajn, menuAlias = dizajn, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
11. august 2022 08:30