Oddelenie architektúry, Historický ústav SAV, autor Raimund Müller
StoryEditor

Ikona, ktorá predbehla dobu: Takto kedysi vyzeral prvý Prior a hotel Kyjev na Kamennom námestí

22.01.2022, 11:00
Autor:
grigri
Patrí do desiatky najlepších slovenských povojnových architektonických diel.

Keď ho v 60. rokoch minulého storočia otvorili, bola to prelomová udalosť. Nielen preto, že vtedajší Prior bol naším prvým moderným obchodným domom. Ale aj preto, že jeho autor, architekt Ivan Matušík, ho spoločne s hotelom Kyjev navrhol v súlade s najnovšími svetovými trendmi. Takmer všetko v tom projekte bolo „nevídané“.

Fotografie nezabudnuteľnej ikony Bratislavy si pozrite v galérii:

„V čase, keď sa objavovali prvé výhonky Pražskej jari, dokázal iba 30-ročný Ivan Matušík zvíťaziť v súťaži na veľký objekt v centre mesta, ktorý sa stal jeho životným dielom. Nikdy potom sa už nepodarilo tak odvážne sformovať obchodný dom do trojuholníkovej podoby, kde bol vstup možný na každom rohu,“ píše v článku pre časopis ARCH skupina architektov na čele s Matúšom Dullom.

Novinkou boli aj pohyblivé schody, na ktorých sa veľa návštevníkov viezlo prvý raz v živote. Nebola to však jediná pozoruhodnosť tohto objektu. Zvláštnosťou sú napríklad vstupné spúšťacie portály so vzduchovými clonami, ktoré umožňujú bezbariérové spojenie exteriéru s interiérom.

Ale aj použitý obkladový kameň, spišský travertín, ktorý dáva objektom charakteristický ráz. Tento materiál je invenčne použitý aj vo vnútorných priestoroch, čím architekt dômyselne prepojil interiér s exteriérom a dosiahol jednoliatosť a kultivovaný charakter komplexu. Unikátny je aj spôsob ukladania kamenného obkladu fasády systémom.

20. máj 2022 22:16