Oko okamžite rozpozná, že šperky z takéhoto materiálu ešte nikdy nevidelo. Evokujú čosi ako horninu z cudzej planéty. V skutočnosti ide o starý dobrý hliník, avšak v pozoruhodnej penovej úprave. Tím profesora Františka Simančíka ho na pôde SAV priekopnícky aplikoval v sériovej výrobe automobilových súčiastok, využívaných napríklad značkami Ferrari či Audi.
Nájdete ho však i vo vlakoch Siemens či v nových typoch veľkoplošných radiátorov. Ukážku tvorby dizajnéra Juraja Olejára si pozrite v galérii:
Juraj Olejár, aktuálne študent industriálneho dizajnu na Umeleckej škole v Haagu, sa rozhodol s penovým hliníkom experimentovať po vlastnej linke. Výsledkom jeho bádaní a konzultácii s výskumným tímom je projekt Softshell, za ktorý si odniesol Špeciálnu cenu v kategórii Študentský dizajn v Národnej cene za dizajn 2023.
Zrodil sa vďaka bakalárskej práci, ktorú ukončil v Ateliéri experimentálneho dizajnu na Katedre dizajnu VŠVU v Bratislave. Jej názov bol príznačný: Výskum nových materiálov a ich využitie v dizajnérskej praxi. Sériu stoličiek a šperkov Juraj Olejár vytváral len s využitím ručného horáku alebo iných ručných nástrojov, aby materiálu čo najhlbšie porozumel. A výsledok je doslova nevídaný.